Novembertől visszamenőleg megkapják az egészségügyi ellátók a tavaly nyáron megígért havi 12, 5 milliárd forint többletjuttatást – derül ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján közzé tett közleményből. A dokumentum szerint a kórházi ellátás átlagos díja a korábbi 198 ezer forintról 210 ezer forintra, a járóbeteg szakrendelők úgynevezett pont/forint értéke 2,10 forintra emelkedett, továbbá a laborvizsgálatok után járó egységár is 2,10 forintra nőtt. A krónikus fekvőbeteg-szakellátás alapdíja 7 ezer forint.
Az ellátórendszer tavaly nyár óta vár a korábbi díjak emelésre, ugyanis a kormányzat különböző fórumokon azóta ígéri a korrekciót.
Miután a többlet finanszírozás költsége már belekerült az idei évi költségvetési törvénybe, volt olyan intézmény, amely már eleve számolt a megemelt díjakkal, ám az erről szóló jogszabály múlt péntekig nem jelent meg, ezért erősen aggódtak az egyre tetemesebben növekvő hiányuk miatt. Annak ellenére, hogy a kormányzat a legutóbbi év elején kiosztott 96 milliárd forintot a tartozások rendezésére, idén - az elégtelen finanszírozás miatt - már havonta 15-19 milliárddal nőtt az intézmények eladósodása. (Mint emlékezetes: tavaly „csak” havonta 14-15 milliárd, 2023-ban pedig még havonta átlagosan 3,7 milliárd volt ez a növekmény.)
Az Orvostechnikai Szövetség üdvözli a finanszírozás javítására tett kormányzati intézkedéseket, melyekért a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkársága rendkívül sokat tett – kommentálta az ellátási díjak megemelését lapunknak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Hozzátette: természetesen még további intézkedések szükségesek a fenntartható finanszírozás megteremtéséhez, de a mostani döntések fontos mérföldkövei ennek a folyamatnak.