pápa;katolikus egyház;újságírók;sajtószabadság;XIV. Leó;

XIV. Leó pápa a Vatikán VI. Pál-termében május 12-én

XIV. Leó pápa a bebörtönzött újságírók szabadon bocsátását sürgette

A katolikus egyházfő arra kérte a sajtó képviselőit, hogy a pártpolitikai megosztottság helyett arra törekedjenek, hogy a valóságot mutassák meg. 

XIV. Leó pápa hétfői első sajtónyilatkozatában szorgalmazta, hogy az újságírók a pártpolitikai megosztottság helyett arra törekedjenek, hogy az igazságot keressék, a valóságot mutassák meg. Az új katolikus egyházfő szolidaritását fejezte ki az igazság elmondása miatt bebörtönzött újságíróknak, akiknek szabadon engedését sürgette – írja a Reuters.

Robert Prevost megválasztása után először találkozott a nemzetközi sajtó képviselőivel. Amikor belépett a Vatikán audienciatermébe, az újságírók tapssal fogadták. A pápa főként olaszul beszélt, de a sajtó ovációjára angolul válaszolt. „Köszönöm a csodálatos fogadtatást. Azt mondják, ha az elején tapsolnak, az nem számít annyira. Ha a végén még ébren vannak és még mindig tapsolni akarnak, akkor azt nagyon megköszönöm” – viccelődött.

„Nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára, el kell utasítanunk a háború paradigmáját” 

– hangsúlyozta a békét szolgáló kommunikációt.

A hírügynökség tudósítása szerint felszólalásában kiállt a bebörtönzött médiamunkások mellett is, akiknek száma a sajtószabadságot és az újságírók jogait védő Committee to Protect Journalists (CPJ) nevű szervezet szerint tavaly év végén 361 volt.

„A bebörtönzött újságírók szenvedése a nemzetek és a nemzetközi közösség lelkiismeretét kérdőjelezi meg, és mindannyiunkat arra szólít fel, hogy őrizzük meg a szólás- és sajtószabadság értékes ajándékát” – mondta Leó pápa. A katolikus egyházfő arra is felhívta az újságírók figyelmét, hogy munkájuk során felelősségteljesen kell használniuk a mesterséges intelligenciát, és arra kérte őket, „gondoskodjanak arról, hogy az az egész emberiség javát szolgálja”.

Múlt csütörtökön először választottak amerikai – egyesült államokbeli – pápát a katolikus egyház történetében, aki XIV. Leó néven foglalja el Szent Péter trónját a katolikus egyház és a világ körülbelül 1,4 milliárd katolikus hívőjének 267. lelki vezetőjeként. Ő az első Ágoston-rendi pápa is a katolikus egyház történetében. Korábbi cikkünkből kiderül, hogy Robert Prevost – aki évtizedekig szolgált püspökként Peruban - várhatóan jobban ragaszkodik a tradíciókhoz, mint Ferenc, azonban egyáltalán nem biztos, hogy kevésbé lesz „politikus” pápa, mint elődje. 

Az ukrán elnök telefonon beszélt az új katolikus egyházfővel.