pápa;katolikus egyház;portré;XIV. Leó;Robert Prevost;

Robert Francis Prevost, vagyis XIV. Leó pápa a Szent Péter-bazilika erkélyén

Megválasztották XIV. Leó pápát – Néhány tény az új katolikus egyházfőről

A 69 éves Robert Francis Prevost az első amerikai pápa a katolikus egyház történetében.

Csütörtökön először választottak amerikai – egyesült államokbeli – pápát a katolikus egyház történetében. Robert Francis Prevost XIV. Leó néven foglalja el Szent Péter trónját a katolikus egyház és a világ körülbelül 1,4 milliárd katolikus hívőjének 267. lelki vezetőjeként.

Robert Prevost 1955. szeptember 14-én született Chicagóban. Középiskolai tanulmányait 1973-ban a Szent Ágoston-rend szemináriumában végezte. 1977-ben matematikai diplomát szerzett a Villanova Egyetemen. Miután elhatározta, hogy pap lesz, 1977 szeptemberében csatlakozott az Ágoston-rendhez. Ünnepélyes papi fogadalmát 1981 augusztusában tette le. A következő évben teológiai mesterdiplomát szerzett a Chicagóban. 1982. június 19-én Jean Jadot érsek szentelte pappá. 1987-ben pedig kánonjogi doktori fokozatot szerzett a római Szent Tamás Pápai Főiskolán. 1985-ben csatlakozott az Ágoston-rendi misszióhoz Peruban, és 1985-től 1986-ig a Chulucanas területi prelátus kancellárjaként szolgált. 1987-ben a chicagói Ágoston-rendi tartományban lelkipásztorként és missziós igazgatóként dolgozott. 1988-ban visszatért Peruba, ahol a következő tíz évet a trujillói Ágoston-rendi szeminárium élén töltötte. Emellett kánonjogot tanított a egyházmegyei szemináriumban és tanulmányi prefektusként is dolgozott, a regionális egyházi bíróság bírája és a trujillói tanácsadó testület tagja volt. 1998-ban Prevostot a chicagói Ágoston-rend tartományfőnökévé választották.

2001-ben Robert Prevostot hat évre az Ágoston-rend vezetőjévé választották. 2007-ben pedig második hatéves mandátumra választották meg. 2013 és 2014 között a chicagói Szent Ágoston kolostorban volt képzési igazgató, valamint az Egyesült Államok középső részét lefedő Our Mother of Good Counsel tartomány első tanácsosa és tartományi helynök. 2014. november 3-án Ferenc pápa őt nevezte ki a chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójának és Sufar címzetes püspökének. Püspökszentelésére 2014. december 12-én került sor. 2015. szeptember 26-án Chiclayo püspökévé nevezték ki. 2019. július 13-án a római Papi Kongregáció tagjává nevezték ki. 2020. november 21-én aztán Ferenc pápa a Püspöki Kongregáció tagjává nevezte ki. 2023. január 30-án ugyancsak Ferenc pápa nevezte ki Prevostot a Püspöki Dikasztérium prefektusává. A hivatal feladata a világszerte püspöki tisztségre jelölt személyek értékelése és ajánlása. Az egyik legfontosabb, legbefolyásosabb dikasztérium a Vatikánban. Ez a szerep növelte Prevost láthatóságát és befolyását a katolikus egyházon belül, ezért már a pápaválasztás előtt felmerült a neve a lehetséges utódok között. 2023. július 9-én Ferenc pápa bejelentette, hogy szeptember 30-i konzisztóriumon Prevostot bíborossá kreálja. Ezen a konzisztóriumon római bíboros-diakónussá nevezték ki a Santa Monica degli Agostiniani templomban.

Ferenc pápával 2023. szeptember 30-án a bíborosi kinevezésekor

Robert Prevostot több bírálat is érte a papok által elkövetett szexuális visszaélések nem kielégítő vizsgálata miatt. A magyar Erdő Péter, a Fülöp-szigeteket képviselő Luis Antonio Tagle, az ír Kevin Farrell, az argentin Victor Manuel Fernandez, és a máltai Mario Grech mellett az egyike volt annak a hat bíborosnak, aki ellen a papok szexuális visszaéléseinek áldozatait tömörítő nemzetközi szervezet, a SNAP eljárást követelt az ügyek eltussolásáért nem is olyan régen, 2025 márciusának a végén. A Robert Prevost elleni vádak abból táplálkoznak, hogy 2000-ben ő engedélyezte James Ray Ágoston-rendi szerzetesnek, hogy a chicagói St. John Stone rendházban lakjon, pedig a szerzetest 1991-ban felfüggesztették a nyilvános szolgálattól, mert hitelt érdemlő vádak merültek fel ellene kiskorúak szexuális zaklatása miatt. Bár a kolostor egy katolikus általános iskola közelében volt, Robert Prevost nem értesítette az iskola vezetését Ray ügyéről. Utóbbit aztán 2002-ben áthelyezték egy másik helyre, amikor az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciája szigorúbb szabályokat fogadott el a kiskorúakkal való visszaéléssel vádolt papok kezelésére vonatkozóan. Vádolták azzal is, nem tett lépéseket Richard McGrath, a Providence Catholic High School volt elnöke ellen, aki hosszú ideje vádakkal szembesült, és így lehetővé tette számára, hogy pozíciójában maradjon.

Robert Prevost névválasztása, a XIV. Leó alapján egyelőre nem lehet eldönteni, hogy halad-e tovább az elődje, Ferenc által kijelölt reformeri úton vagy konzervatív fordulatot vesz. Legutóbbi hasonnevű elődje, XIII. Leó volt az első pápa, aki az 1891-es enciklikájában, a Rerum Novarumban kiállt a munkások munkások jogaiért, de ő volt az is, aki hat évvel korábban, 1885-ben az Immortale Deiben a demokráciát összeegyeztethetetlennek nyilvánította a katolikus egyház tekintélyével. 

Egy olyan egyházat kell keresnünk, ami hidakat és párbeszédet épít. Mindig keressük a békét és az igazságosságot – mondta csütörtök délután, amikor XIV. Leóként először a világ nyilvánossága elé lépett. – Emlékezzünk Ferenc pápa vékony hangjára, amelyen húsvétkor megáldotta Rómát és az egész világot. Engedjék meg, hogy folytassam ezt az áldást. Isten szeret minket. Isten mindenkit szeret. A gonosz nem fog győzedelmeskedni – mondta. Az olasz mellett spanyolul is megszólalt, hogy külön köszönetet mondjon annak a perui érsekségnek és papneveldének, ahol sok időt töltött a nyolcvanas-kilencvenes években. 

Bár Robert Prevost nincs feltétlenül szívélyes viszonyban a jelenlegi Trump-adminisztráció képviselőivel – nemrég tweetelt is arról, hogy JD Vance amerikai alelnök állításával ellentétben a szeretet nem kell méricskélni –, Donald Trump azonnal gratulált neki. 

Ő az első Ágoston-rendi pápa is a katolikus egyház történetében. 

„Az agresszor állam fővárosában tankoszlopok lesznek, menetelő gyilkosok és álcázott statiszták” – jelentette ki.