Az Egyesült Államok leállítja a jemeni húszi célpontok bombázását, miután a csoport megadta magát – jelentette be Donald Trump, a felek közt közvetítő Omán pedig megerősítette, hogy sikerül tűzszünetet kötni, amelynek értelmében az iráni támogatású csoport felhagy a Vörös-tengeren haladó hajók elleni támadásokkal. „Egyszerűen csak nem akarnak harcolni, és mi ezt tiszteletben fogjuk tartani…” - fogalmazott a maga sajátos stílusában az amerikai elnök kedden a Fehér Házban. Az ománi külügyminiszter közlése szerint a megegyezés „biztosítja a nemzetközi kereskedelmi hajózás zavartalanságát a Vörös-tengeren és a Báb-el-Mandeb-szorosban.”
A húszi lázadók a gázai palesztinokkal való szolidaritásból kezdték lőni Izraelt és a Jemen mellett elhaladó hajókat, miután a Hamász 2023. októberi terrortámadására válaszul Izrael átfogó háborút indított a Gázai-övezetben. Több tucat rakéta- és dróntámadásuk arra kényszerítette a hajózási társaságokat, a Szuezi-csatornához vezető vörös-tengeri útvonal helyett megkerüljék Afrikát. Az USA vezette haditengerészeti erők számos húszi támadást meghiúsítottak, Joe Biden elnök pedig légicsapásokat rendelt el, amelyek Trump alatt drámaian fokozódtak. Az amerikai hadsereg, saját közlése szerint március közepe óta több mint ezer jemeni célpontra mért csapást, „több száz húszi harcost és számos húszi vezetőt” öltve meg.
Az Amerikával tárgyalásba bocsátkozott húszik közben folytatták Izrael elleni támadásaikat. A tel-avivi Ben Gurion repülőtéren vasárnap becsapódott rakétájukkal azonban nagyon kihúzták a gyufát. Válaszul az izraeli légierő hétfőn először Hodeida kikötőjére és egy cementgyárra mért csapásokat, kedden pedig, előzetes értesítés után, használhatatlanná tette a jemeni főváros, Szanaa nemzetközi repülőterét. Három ottani forrás a Reutersnak elmondta, hogy találat érte a jemeni légitársaság három polgári gépét, az indulási csarnokot, a kifutópályáját és egy húszi ellenőrzés alatt álló katonai légibázist is.
Netanjahu egy videós nyilatkozatában azt mondta, hogy aki Izraelt támadja, „saját vérével viseli a felelősséget”. Mohammed Ali al-Húszi, a jemeni lázadók vezetésének egyik tagja ugyanakkor a BBC szerint kijelentette, hogy „a Gázai övezet támogatása folytatódik, válaszcsapás jön, és Netanjahunak elő kell készítenie a lemondását”. Bírálta az izraeli csapásokat Jemen ENSZ által elismert, Ádenben székelő kormánya is, rámutatva, hogy azok nem kínálnak átfogó tervet a húszik hatalomból való eltávolítására.
Az ügyben megszólaló Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter azt állította, hogy a konfliktussal Izrael éket akar verni az iráni polgári nukleáris program jövőjéről tárgyalásokat kezdő Teherán és Washington közé. „Netanjahu szemtelenül megpróbálja megszabni Trump elnöknek, hogy mit tehet és mit nem tehet az Iránnal folytatott diplomáciájában.” Szóvivője, Iszmael Bakaej pedig a csapásokat mint „kirívó bűncselekményt és a nemzetközi jog elveinek és szabályainak durva megsértését” ítélte el. Bakaej felszólította a nemzetközi és regionális hatalmakat, hogy „állítsák le azt a gyilkolást és pusztítást, amelyet Amerika és Izrael követ el az iszlám országokban”.