Ferenc pápa húsvéthétfőn, 2025. április 21-én bekövetkezett halála óta gyakorlatilag folyamatos a találgatás arról, hogy ki lehet a következő katolikus egyházfő, a magyar médiában pedig értelemszerűen sok szó esik Erdő Péterről, akit már 2013-ban is az esélyesek között emlegettek. Az esztergom-budapesti érseket a konzervatívabb jelöltek között tartják számon, az ő árnyékában pedig kevesebbet beszélnek a vajdasági magyar Német László belgrádi érsekről, aki ugyan valóban nem tartozik a favoritok közé, de valószínűleg méltó utóda lehetne a reformer Ferenc pápának.
A CNA katolikus hírügynökség, és nyomán a Deutsche Welle szerb kiadása portrécikket szentelt a vajdasági magyar bíborosnak, akit jelentős kvalitásokkal rendelkező személyként jellemeznek, úgy, mint hídépítőt a Nyugat és a Kelet, a magyarok és a szlávok, a katolicizmus és az ortodoxia között, s akinek a katolikus egyházról alkotott víziója közel áll Ferenc pápáéhoz. Bár Ferenc pápa csupán nemrég, 2024 decemberben emelte a bíborosok közé, a hírügynökség úgy látja, ezen hídépítői minőségében a vajdasági magyar bíboros mégis szerepet tölthet be a ma kezdődő konklávéban.
Német László jelenleg az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának alelnöke, ebbéli minőségében jól ismeri az európai helyzetet, valamint egy kisebbségben lévő egyház valóságát. Anyanyelve, a magyar mellett természetesen beszél szerbül, valamint horvátul, angolul, németül, lengyelül és olaszul is. Német Lászlót ezen kívül a katolikus egyház Ferenc pápa által kezdeményezett szinodalitási reformprojektje egyik vezetőjének és úttörőjének is tartják. 2025 januárja óta tagja a Vatikán ökumenikus kapcsolatokért felelős testületének is. Politikai ügyekben sem szokott néma maradni, békediplomáciája mellett például óva int a neoliberális piacgazdaság ideológiájától, továbbá a hónapok óta aktívan tevékenykedő szerb diáktüntetőket is támogatásáról biztosította.
„Lehet, hogy a katolikus egyháznak jobban ki kellene állni a migránsokért, az LMBTQ-jogokért, az újraházasodottak jogaiért”A vajdasági magyar bíboros a Népszavának március elején adott interjút. A katolikus egyház napjainkban fennálló problémáról úgy vélekedett, a hívek egy része csalódott, úgy látják, az egyház nem tesz eleget az elvárásaiknak. Általános jelenségnek érzékeli, hogy a hívő emberek ma már kevésbé kötődnek az intézményesített egyházhoz. Az általa is képviselt szinodalitás kulcsszavainak a transzparenciát és a felelősségvállalást tartja.
„Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton”