Szerda délután a pápaválasztó bíborosok bevonulásával az Apostoli Palotába elkezdődött a katolikus egyház 267. pápáját megválasztó konklávé. Pápaválasztásra a 80 évesnél fiatalabb bíborosok jogosultak, az összesen 252-ből 135 ilyen van, két bíboros, a spanyol Antonio Canizares és a kenyai John Njue azonban egészségügyi okok miatt lemondta a részvételét. Mivel a katolikus egyházfőt kétharmados többséggel kell megválasztani, a jelenlévő 133-ból legkevesebb 89 bíborosnak kell ugyanarra a favoritra szavaznia.
Felszállt a fekete füst, elsőre nem sikerült megválasztani az új pápátA pápaválasztó bíborosok 16 óra 35 perckor a mindenszentek litániájára kezdtek el vonulni az Apostoli Palotában lévő Szent Pál-kápolnából a pápaválasztás helyszínére, a Sixtus-kápolnába, ahol egy több mint ezeréves himnusz, Veni Creator Spiritus következett. Ezután leteszik az esküjüket, az első szavazásra szerda este kerítenek sort, ezután naponta négyszer, kétszer délelőtt, illetve kétszer délután szavaznak majd.
Alant a Vatican News élő közvetítése látható arról, mi történik éppen.
A Szent Péter téren nyilvánvalóan rendkívüli biztonsági készültség várja a zarándokokat, 4000 rendőrt vezényeltek ki a Vatikánba, ahova belépni csak biztonsági kapukon lehet. A környéken biztonsági okokból parkolhatnak autók.
Mint megírtuk, szerdán a menetrend így néz ki:
10 órakor a bíborosok a Szent Péter-bazilikában a Pro Eligendo Romano Pontifice (az új katolikus egyházfő megválasztásáért bemutatott) szentmisére mentek, ezt a bíborosi testület dékánja, Giovanni Battista Re bíboros mutatta be.
délután, 16 óra 30 perckor a 133 pápaválasztásra jogosult bíboros az Apostoli Palotában található Szent Pál-kápolnában gyűlt össze, ahonnan a Sixtus-kápolnába vonultak,
ezután a bíborosok eskütétele következett,
majd kihirdették az Extra omnest („Mindenki távozzon!”), és aki nem vesz részt a pápaválasztó konklávén, elhagyta a Sixtus-kápolnát.
Csütörtökön délelőtt 10 óra 30 perckor és délben, 12 órakor, illetve délután 17 órakor, illetve este 19 órakor tartanak egy-egy szavazást.
Progresszívek, konzervatívok, dezinformációs kampány: kezdődik a pápaválasztás a VatikánbanAmi a favoritot illeti, úgy tűnik, Giovanni Battista Re elszólta magát egy kicsit, a Szent Péter-bazilikában tartott délelőtti mise után ugyanis odament Pietro Parolin szentszéki államtitkárhoz, és mindkettőjük anyanyelvén, olaszul azt mondta neki: Auguri... auguri doppi. Szerencsét... duplán szerencsét. Bár a pápaválasztó konklávét hivatalosan a bíborosi kollégium dékánjának kellene vezetnie, Giovanni Battista Re már 91 éves, szóval helyette a mindössze 70 éves Pietro Parolin fogja, az pedig, hogy duplán szerencsét kívántak neki, azt jelentheti, hogy a jókívánságok elkísérik valahova a pápaválasztó konklávé levezénylésén túlra is. Pietro Parolin volt az, aki a szentmisét tartotta a Szent Pál-kápolnában, és ő az, aki titoktartásra esketi a bíborosokat.

A menetrend szerint az a bíboros adja le először szavazatát a jövendő katolikus egyházfőre, aki utoljára belépett a Sixtus-kápolnába. Ő az 51 éves indiai George Jacob Koovakad, akit Ferenc pápa avatott bíborossá tavaly. Az eskütétellel háromnegyed 6 körül végeztek a pápaválasztó bíborosok, ezt követően elhangzott az Extra omnes, azaz mindenkit, aki nem vesz részt a voksoláson, felszólítottak a távozásra.
Távozásukat követően a Sixtus-kápolna ajtaját bezárták, a fekete vagy a fehér füst megjelenéséig már nem is nyitják ki..

Ami most bent történik, az az előbbiekhez hasonlóan a hagyományt követi, kiválasztanak kilenc bíborost összesen három feladatra: hárman felügyelik a szavazást, hárman begyűjtik a nem jelenlévők voksait, hárman pedig hitelesítik a szavazás eredményét.
A Vatican News élő közvetítése esetenként már mutatja is a kéményt, amely jelzi majd, hogy sikeres volt-e a pápaválasztás, avagy sem. Úgy tűnik, két sirály is elég kíváncsi az eredményre, ugyanis letelepedtek a kémény mellé a tetőre és figyelnek.

A naponta kétszer kétszeri szavazás úgy zajlik, hogy a bíborosok elmondanak egy imát, a szavazólapukra - amelyen az Eligo in Summum Pontificem, azaz „A legfelsőbb pápának választom” felirat szerepel - pedig felírják a jelöltjük nevét, hogy egy aranykehelybe helyezzék. Ha a szavazás sikertelen, vagyis nincs meg az 1970 óta kötelező kétharmados többség, akkor a voksokat elégetik egy olyan adalékanyag segítségével, amely fekete füstöt bocsát ki a Sixtus-kápolna kéményén, jelezve, hogy még nincs új pápa. Ha a szavazás sikeres, akkor ezzel szemben egy másik adalékanyagot használnak, amely fehér füstöt termel annak jeléül, vagy megválasztották az új egyházfőt, a világ körülbelül másfél milliárd katolikus hívőjének lelki vezetőjét. Az új pápát még zárt ajtók mögött megkérdezik, hogy elfogadja-e a posztját, és ha igen, úgy milyen nevet akar felvenni, majd a kápolnában trónra ül, a többi bíboros pedig egyenként hűséget fogad neki. Személyéről a bíborosi kollégium protodékánja (ő most a francia Dominique Mamberti) tesz bejelentést Habemus Papam felkiáltással a Szent Péter-bazilika loggiáján, amelynek az erkélyére az új pápa ki is sétál, hogy üdvözölje az összegyűlt tömeget.
„Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton”A mindenkori katolikus egyházfő egyébként az Apostoli Palotában lakik. Ezzel Ferenc pápa szakított, aki végig abban a Szent Márta-házban lakott, ahol most az utódjáról döntő 133 bíboros tölti az éjszakát.

Ferenc pápa egyébként nem is a Szent Péter-bazilikában, hanem a vatikáni falakon kívül, a Santa Maria Maggiore-székesegyházban nyugszik. Sírhelye előtt a délutáni órákban több mint egyórás volt a sor.
Este háromnegyed 9-kor még mindig nem szállt fel semmilyen füst, ami némileg meglepő annak fényében, hogy korábban úgy lehetett tudni, este 7-től már lehet számítani arra, hogy lesz valamilyen kimenetele a szavazásnak. A késés lehetséges okairól indultak a találgatások: az egyik az lehet, hogy a bíborosok vitája elhúzódik, de van esély arra is, hogy már meg is választották az új pápát.