Meglepetés történt a német kancellárválasztáson: Friedrich Merz nem szerezte meg a szükséges szavazatszámot a kancellárrá való megválasztásáról szóló voksolás első fordulójában a német parlamentben.
A Bundestag 630 tagjából csak 310-en szavaztak a CDU vezetőjére a titkos szavazáson, hat vokssal maradt el az abszolút többségtől. Mindez azért is nagy kudarc számára, mert a koalíciós partnerek, a keresztény uniópártok, a CDU/CSU és az szociáldemokrata SPD együttesen 328 mandátummal rendelkeznek a törvényhozásban, tehát 16-an nem szavaztak rá. Ez mindenképpen újdonság a német történelemben:
még soha nem bukott meg egy kijelölt kancellár a Bundestag-választáson az első fordulóban a koalíciós partnerek közötti sikeres koalíciós tárgyalások után.
Az Alaptörvény 63. cikke rendelkezik ilyen helyzetekben. Ennek értelmében "Ha a jelöltet nem választják meg, a Bundestag a szavazástól számított 14 napon belül ismét választást tarthat a szövetségi kancellár személyéről a képviselők több mint felének támogatásával."
Amennyiben Merz úgy látja, hogy a szavazás második fordulója sikerrel járhat, bármikor újra indulhat. A kéthetes időszakon belül tetszőleges számú szavazólap lehet különböző jelöltekkel. De minden esetben legalább 316 szavazatos abszolút többségre van szükség. Ha senki sem ér el ennyi támogató szavazatot, akkor ezt követően már egyszerű többség is elég lehet a kancellár megválasztásához.
Amennyiben a megválasztott kancellár megkapja a szükséges többséget abszolút többséggel, a szövetségi elnöknek a választástól számított hét napon belül ki kell neveznie. Egyszerű többséggel történő választás esetén azonban a szövetségi elnök hét napon belül akár feloszlathatja a Bundestagot, és új választást írhat ki.
Zuhan Friedrich Merz népszerűsége, egy felmérés szerint a szélsőjobboldali AfD már megelőzte a CDU/CSU-t