2025. május 7-én kezdődik az a pápaválasztó konklávé, amelyen eldől, ki lesz Ferenc pápa utóda a katolikus egyház élén – írja egy magas rangú vatikáni forrásra hivatkozva a Reuters. Mint ismert, a pápaválasztó konklávénak – annak a bíborosi testületnek, amelynek kétharmados többséggel kell megneveznie, ki lesz a 267. katolikus egyházfő – Ferenc pápa halálát követő 15-20 napon belül kell összegyűlnie. Azt eddig is tudni lehetett, hogy május 5-10. között tartják, azt nem, hogy melyik napon kezdődik.
A pápaválasztó, vagyis 80 évesnél fiatalabb bíborosok a gyász május 4-én véget érő időszakát követően vonulhatnak be Sixtus-kápolnába, amelyet a szavazás miatt április 28-án lezárnak a látogatók előtt. Maga a pápaválasztás egy igen szigorú rendben zajlik: a pápaválasztó bíborosok egy titoktartási esküt követően addig nem hagyhatják el a Vatikánt, amíg az új katolikus egyházfőt meg nem választják, Hogy senki és semmi ne befolyásolhassa őket, ebben az időszakban telefont és internetet sem használhatnak, nem olvashatnak újságot sem.
Utolsó útjára kísérték Ferenc pápát – Percről percre a katolikus egyházfő temetéséről„Ferenc egész életében a vidámságot, a boldogságot hirdette, miért lenne most máshogy?”Szavazásra naponta kétszer kerítenek sort, ami úgy zajlik, hogy a bíborosok elmondanak egy imát, a szavazólapukra - amelyen az Eligo in Summum Pontificem, azaz a legfelsőbb pápának választom felirat szerepel - pedig felírják a jelöltjük nevét, hogy egy aranykehelybe helyezzék. Ha a szavazás sikertelen, vagyis nincs meg az 1970 óta kötelező kétharmados többség, akkor a voksokat elégetik egy olyan adalékanyag segítségével, amely fekete füstöt bocsát ki a Sixtus-kápolna kéményén, jelezve a külvilág felé, hogy még nincs új pápa. Ha a szavazás sikeres, akkor ezzel szemben egy másik adalékanyagot használnak, amely fehér füstöt termel, vagy megválasztották az új egyházfőt. A megválasztott egyházfőt még zárt ajtók mögött megkérdezik, hogy elfogadja-e a posztját, és ha igen, úgy milyen nevet akar felvenni, majd a kápolnában trónra ül, a többi bíboros pedig egyenként hűséget fogad neki. Személyéről a bíborosi kollégium protodékánja (ő most a francia Dominique Mamberti) tesz bejelentést Habemus Papam felkiáltással a Sixtus-kápolna loggiáján. Ezután az új pápa kisétál a Szent Péter-bazilika erkélyére és üdvözli az összegyűlt tömeget.
„Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton”A Sixtus-kápolna – amelynek mennyezetét Michelangelo Utolsó ítélet című freskója díszíti – a pápa rezidenciáján, az Apostoli Palotában van. Konklávék helyszínéül a XIX. század óta szolgál. Maga Ferenc pápa soha nem lakott az Apostoli Palotában, inkább a szerényebb Szent Márta-házban maradt.
A katolikus egyháznak jelenleg 252 bíborosa van. Közülük 135-en választhatnak pápát, ebből a 135-ből 108-at (!) Ferenc pápa nevezett ki.
Mint ismert, Ferenc pápa 2025. április 21-i halálával azonnal indult a találgatás arról, ki is lehet az utódja Szent Péter trónján.
Elkezdődött a találgatás, ki lehet a következő pápa, Erdő Péter is az esélyesek között vanKiszámíthatatlan pápaválasztás jön, egyelőre nem lehet megjósolni, ki követi Ferencet a Vatikán élén