Az új pápa megválasztásáig a Szentszék átmeneti időszakba (sede vacante) lép. Ez idő alatt a Vatikánt átmenetileg a camerlengo irányítja, Kevin Farrell bíborosnak kell foglalkoznia az adminisztratív és szervezeti ügyekkel, így részben az ő feladata az, hogy a Szentszéket felkészítse a pápaválasztó konklávéra. Az ír származású, amerikai állampolgárságú főpap nem tartozik a Vatikán élvonalába, de több fontos feladatkört lát el: a Világiak, a Család és az Élet Dikasztériuma prefektusa, a Bizalmas Ügyek Bizottsága, a Beruházási Bizottság és a Vatikánvárosi Állam Legfelsőbb Bírósága elnöke, továbbá a Vatikáni Nyugdíjalap egyedüli kezelője.
Ferenc halála után dolgozószobáját is lezárták. A pápa holttestét a Sixtus-kápolnába szállítják, bebalzsamozzák és felöltöztetik. Ezt követően a Szent Péter-bazilikában ravatalozzák fel a holttestét, itt búcsúzhatnak el tőle a hívek. A holttestet – a pápa új előírásainak megfelelően - egyszerű fakoporsóba helyezik. A felravatalozásra várhatóan szerdától kerül sor, de Matteo Bruni, a Szentszék sajtóhivatalának vezetője azt közölte, a végső döntést kedden jelentik majd be, a bíborosok tanácskozását követően.
Elment a szegények apostola, Ferenc pápa, aki új alapokra helyezte a Vatikán működésétA temetés időpontja még nem ismert, de a hét vége előtt aligha kerül rá sor. A gyászmisét Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja celebrálja, és a Szent Péter-templomban kerül rá sor.
Több elődjétől eltérően Ferenc pápa végső nyughelye nem a Szent Péter-bazilika, hanem a végrendelete szerint a Santa Maria Maggiore-bazilikában. Számos alkalommal imádkozott, például külföldi útjai előtt az V. században épült, a Róma főpályaudvarához közeli templomban.
Temetésére a világ minden tájáról várják a magas rangú vendégeket, a szertartás kevésbé lesz látványos, mint korábban. Néhány hónappal a halála előtt a pápa arról rendelkezett, hogy a pápákat szerényebb körülmények között kell eltemetni. Ez azt jelenti, kevesebb lesz a pompa és egyszerűsítik a rítusokat. Természetesen így is világeseményről van szó.
„Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton”A temetését kilenc napos gyászidőszak, az úgynevezett novendiale követi. Ez idő alatt szentmiséket tartanak az elhunyt egyházfő lelki üdvéért, várhatóan zarándokok százezrei érkeznek Rómába a világ minden tájáról.
Ezt követően a bíborosi kollégium 80 év alatti tagjai döntenek majd a következő pápa személyéről. A konklávét a következő két hét alatt biztosan nem hívják össze, időpontja valószínűleg május 5-10 közé esik. Csak azok a bíborosok választják meg az új pápát, akik a pápa halálakor még nem töltötték be a 80. életévüket.
A szavazás titkos. A konklávé ideje alatt a Sixtus-kápolna kívülről és belülről zárva van. Telefonokat, kamerákat, elektronikus eszközöket nem lehet bevinni, senki sem tudhatja, mi történik odabent.
A bíborosok felírják jelöltjük nevét egy szavazólapra, összehajtják és kehelybe helyezik. Ezután megvizsgálják a szavazólapokat, és kihirdetik az eredményeket. Ha senki sem szerzi meg a szükséges többséget, a szavazatok kétharmadát, a szavazólapokat elégetik, fekete füstöt képezve, amely jelzi a világnak, hogy a választás még nem történt meg. A tömeg a Szent Péter téren várja az új pápa megválasztását.
Az egyházfő megválasztásakor a szavazólapokat száraz szalmával elégetik, ami fehér füstöt képez. A választás után a protodiakónus bíboros a Szent Péter loggiájáról világgá kürtöli: „Habemus Papam”, majd közzéteszi az új pápa nevét. Az új egyházfő megjelenik a loggián, és Urbi et Orbi áldást oszt. Szakértők egyelőre korainak tartják a találgatásokat a legesélyesebb jelöltekről, ahogy az olaszok nevezik, a papabilékről. Nincs nagy favorit, mert Ferenc sok bíborost nevezett ki a szegényebb, a peremhez tartozó országokból. Sok pápaválasztó bíboros nem is ismeri egymást.
Ferenc utóda a 267. pápa lesz.
Elkezdődött a találgatás, ki lehet a következő pápa, Erdő Péter is az esélyesek között van