Budapest;légszennyezés;óvoda;Rákospalota;

Idegrendszer- és agykárosító anyag van a levegőben, az óvodából költöznek, a közeli otthonban maradnak Rákospalotán a gyerekek

Megkérdeztük, a polgármester nem tud arról, hogy az állami fenntartásban lévő Leánynevelőből is költözni kell.

A rákospalotai Szövőgyár utcai óvodások húsvét után nem mehetnek vissza a megszokott csoportjukba, mert az épület beltéri levegőjében egészségre ártalmas, idegrendszer- és agykárosító anyagot mutatott ki a hatóság – tudta meg lapunk. A gyerekeket a Mozdonyvezető utcai intézményben helyezik el. Az óvodától 350 méterre, 5 perces gyalogtávolságra van a 60-70 fiatalnak, 10-18 év közötti speciális nevelést igénylő gondozottnak helyet biztosító állami fenntartású Rákospalotai Javítóintézet és Központi Speciális Gyermekotthon, közismertebb nevén lánynevelő.

Cserdiné Németh Angéla polgármester megkeresésünkre közölte: „Az állami fenntartásban lévő Leánynevelőből való kiköltöztetésről nem tudok. Az én ottani információim szerint ők semmilyen kötelezést nem kaptak.”

A Főváros Kormányhivatal XIV. Kerületi Népegészségügyi Osztálya határozata csütörtök délután érkezett meg a polgármesterhez. Cserdiné Németh Angéla maga kérte a vizsgálatot. A Finom-kötöttárugyár valamikori iparterületén korábban már azonosították az élővilágra veszélyes klórozott szénhidrogén szennyezést és olajszármazékokat, ám egy cég most mélygarázsos, négy épületből álló, 58 lakásos társasház-lakópark létesítését tervezi. Ezért volt szükség a kockázatelemzésre. A polgármester az önkormányzati fenntartású óvodával összefüggésben is kért vizsgálatot. Ennek lett az eredménye, hogy a négy mintavételi ponton különböző vegyi anyagokból az „elviselhetőnek tekintett szintet meghaladó kockázatomutattak ki”, ezért az óvoda működését a gyermekek egészségének megóvása érdekében felfüggesztették.

A vizsgálat folytatódik, de az építkezést el kell halasztani, a szennyeződés lokalizálása és a kármentesítés kidolgozása miatt. 

Ami a vegyi anyagot illeti,  mérgező és rákkeltő anyagról, oldott tetraklór-etilénről van szó, amely kismennyiségben is károsíthatja az idegrendszer-fejlődést, figyelemzavart, tanulási nehézségeket is kiválthat.

A tavalyi felvételi adatok alapján egyébként a gimnáziumi képzés a legnépszerűbb.