Keveset tudunk a szegénységről – Kende Ágnes szociológus lényegre törően ezzel indokolta, miért szerveztek konferenciát a témáról az MTA Humán Tudományok Kutatóházában.
A rossz helyzetű településeken nagyjából feleannyit keresnek az emberek, mint a jobb helyzetű településeken lakók – állapította meg Koós Bálint közgazdász. Akadnak kirívó példák is. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tornanádaskát említette: az itt élők munkajövedelme mindössze hatoda a magyarországi átlagnak.
Közvetlen kapcsolat van a szegénység, valamint az adott településen hozzáférhető oktatási, egészségügyi és egyéb szolgáltatások száma, minősége között – hangsúlyozta Tagai Gergely területfejlesztési szakember. A megszűnő szolgáltatások leginkább a kistelepüléseket sújtották. Hasonló jelenséggel kell szembenézniük nem kifejezetten szegény községeknek is, olyanoknak, amelyek valamelyik vidéki nagyváros agglomerációjához tartozniuk. Persze: a nagyváros közelsége miatt ezek értelemszerűen jobb helyzetben vannak, mint az eldugott vidékeken lévő falvak.
Szegény az, akinek a szülei is szegények voltak – emelte ki Huszár Ákos szociológus. Elmondása szerint a hetvenes évek óta folyamatosan növekszik azoknak az aránya, akik ugyanahhoz a foglalkozási csoporthoz tartoznak, mint a szüleik, és azoknak az aránya is, akik nem felfelé, hanem lefelé mozdulnak el a szüleikhez képest.
„A KSH szegénységi adataival kapcsolatos aggályokat megerősítik, hogy azok nem mutatnak összefüggést a hivatal saját jövedelmi adataival sem”A magyar társadalom a legzártabbak között van Európában – jelentette ki Huszár Ákos. Erősödik az egyenlőtlenségek reprodukciója, újratermelődése. Ez a főszabály, a társadalmi mobilitás a kivétel. Megtörténik, hogy valaki a tehetsége és a szorgalma révén előre tud jutni, de az egyéni felelősséget csak a „strukturális tényezőket” figyelembe véve szabad vizsgálni. Veszélyes attitűd, ha a szegényeket hibáztatjuk a helyzetükért.
Gábos András, a TÁRKI vezető kutatója elmondta, hogy a szegénység alakulását tekintve több szakaszra bontható az elmúlt húsz év. A 2004-2008 közötti fenntarthatatlan jóléti expanzió politikai és gazdasági válsággal végződött. A közmunkaprogramok már 2010 előtt elindultak, a kormányváltás aztán szociálpolitikai fordulatot hozott. A válság lecsengése után konjunktúra következett, majd újabb válság, amely növekvő egyenlőtlenségekkel járt.

Gábos András és Tátra Annamária, az ELTE statisztikusa volt az, aki a közelmúltban a Válasz Online-on közölt elemzésében arra utalt, szakmai hibák sorozata, vagy célzott manipuláció eredményezhette azt, hogy a szegénységi adatok 2018-2023 között nem megbízhatóak.
Valami nincs rendben, a volt elnökhelyettes szerint manipulálhatták a KSH szegénységi mutatóitA konferencián Tátrai Annamária is előadást tartott, és szóba hozta az ügyet. Kérdésünkre elmondta, hogy a KSH 2005 óta gyűjt adatokat az Eurostat szabályai szerint. 2016-ig nem tapasztaltak adatminőségi problémákat. 2018-tól viszont felfigyeltek arra, hogy a KSH kimutatásában éppen a politikailag legérzékenyebb ponton, a szegénységi küszöb körül „nagyon sok személy jövedelme csoportosul”, jellemzően a szegénységi küszöb fölött. Magyarán: a statisztikai hivatal adatai alapján feltűnő és megmagyarázhatatlan módon javultak a szegénységi mutatók.
A közönség soraiban ülő Szabó Andrea politológus arról számolt be, hogy levelet kapott Kincses Árontól, a KSH elnökétől. Kincses ebben – visszautasítva a manipuláció vádját – azt ígérte, hogy a statisztikai hivatal revízió alá veszi a vitatott szegénységi adatokat, utána pedig az „adatfelhasználók széles csoportjával” nyilvános szakmai egyeztetést fog tartani, tisztázandó az esetleges félreértéseket.
Kincses Áron levelére – mivel azt teljes terjedelmében még nem ismeri – Tátrai Annamária nem kívánt érdemben reagálni. A szakmai egyeztetésre azonban teljes mértékig nyitott, hasonlóan Gábos Andráshoz, aki hozzátette: azt is fontosnak tartaná, hogy a szakmai párbeszéd lehetőleg a KSH-tól független, az adatfelhasználók számára megbízhatónak tartott intézmény keretében történjen.
Már nem KSH-szóvivő az a fideszes, aki azt üzente a Tisza Párt elnökének, most legyen nagy a pofája