„Minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve. Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök” - közölte Matolcsy Ádám, Matolcsy György volt jegybankelnök fia a Telex megkeresésére reagálva.
A megkeresés apropóját az adta, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő korábban arról posztolt, hogy Matolcsy Ádám felesége Szaúd-Arábia egyik tengerre épült luxusszállodájából posztol mostanában. „Egy éjszaka 1,4 millió, a kezén lévő órából kisebb garzonlakást (vidéken házat) lehetne venni, de telik rá a devizahitelesek vérén keletkezett, aztán eltüntetett százmilliárdokból” - fogalmazott az ellenzéki politikus. Matolcsy Ádám erről azt írta, Hadházy és a Telex is „folyamatosan hazudozik az elmúlt hetekben egy nyilvánvalóan politikai indíttatású lejáratókampány keretében”.
Matolcsy Ádám felesége egy olyan szaúdi luxusszállodából posztol, ahol 1,4 millióba kerül egyetlen éjszakaA volt jegybankelnök fia szerint az egész MNB-ügy politikai indíttatású, különösen amiatt, ahogyan azt a sajtó tálalja. „A lejáratási kísérleteket – melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben – elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt. Kérem olvassa el az erről készült interjút” - fogalmazott Matolcsy Ádám. A gazdasági és politikai ellenlábasokat az ifjabb Matolcsy nem nevezte meg konkrétan, a hivatkozott interjú viszont feltehetően egy Index-interjú, amit Matolcsy György adott a portálnak még március végén. Ebben a volt jegybankelnök egyebek közt több ponton megkérdőjelezte a vonatkozó ÁSZ-vizsgálat megállapításait, illetve annak hitelességét. „Elfogadhatatlannak tartom, hogy az ÁSZ csaknem kétéves vizsgálódása alatt ilyen durva szakmai hibákat kövessen el, melyek nem pusztán etikátlanok és módszertanilag megalapozatlanok, hanem súlyosan sértik a tényalapú párbeszéd alapelveit, így aláássák a jelentésben foglalt összes állítás hitelességét, valamint végső soron az Állami Számvevőszék vezetőjének alkalmasságát” - mondta az interjúban Matolcsy György.
Arra a kérdésre, hogy miből él, Matolcsy Ádám úgy válaszolt a Telexnek, hogy számos külföldi érdekeltsége van, jelenlegi bevételeinek legnagyobb része is a külföldi cégekből származik. „Nyilvános adatok alapján Önök is hozzáférnek magyar vállalkozásaim egy részének árbevételéhez és eredményéhez, ami megfelelő adózott jövedelmet biztosít családom eltartására” - írta. A hírekben megjelenő képek szerinte szándékosan túlzóak, és a rosszhiszemű lejáratókampány bizonyítékai. Arra a kérdésre, hogy van-e a tulajdonában vagy résztulajdonában magántőkealap, úgy felelt, hogy Magyarországon és külföldön egyaránt rendelkezik befektetési jeggyel. Hogy ez mit takar, az viszont már nem derült ki.
A Matolcsy-féle MNB által elherdált milliárdokról kérdezte volna Kocsis Mátét a Telex újságírója, a Fidesz frakcióvezetője személyeskedni kezdett„Bár olvastam a Kováts Petra »álnéven« írt sajtóhisztéria cikkeit, mélységesen elítélem azt, hogy a sajtó munkatársai nőként vizionálják személyemet” - felelte ifjabb Matolcsy arra a kérdésre, hogy valóban Kovács Petra néven levelezett-e több tucat cégvezetővel a Quartz Alapkezelő, valamint a lengyel GTC és a svájci Ultima Capital ügyeivel kapcsolatban. Matolcsy Ádám hangsúlyozta, minden kommunikációja, találkozója és tárgyalása a szabályok és törvények maradéktalan betartásával zajlott a múltban, és a jövőben is így fog történni.
Matolcsy Ádám kifogásolta, hogy szerinte politikusok és újságírók bármit kitalálhatnak következmények nélkül. „Például, amikor az RTL híradója lehoz egy tudósítást arról, hogy állítólag New Yorkban élek – amikor a valóság az, hogy 4 éve nem voltam még New York államában sem –, és ezt egy teljesen más kontinensen készült fényképpel próbálták bizonyítani.” Arra azonban nem válaszolt, hogy indít-e helyreigazítási pert például a Válasz Online ellen, amely megírta a Kovács Petra álnéven történt levelezést.
A lap feltette azt a kérdést is, hogyan juthattak hozzá a baráti körének cégei által kezelt magántőkealapok olyan ingatlanokhoz, amelyek korábban jegybanki alapítványok tulajdonában álltak. Itt az érintettekhez küldte őket, hozzátéve, feltételezi, hogy minden törvényes volt. „Igen, minden olyan esetben, ahol közvagyont érintő bűncselekmény gyanúját észlelném, azt állampolgári kötelességből természetesen jelezném a hatóságok felé” - felelte arra a kérdésre, hogy ha jóhiszeműségével ellentétben mégis tudomást szerezne valamely törvénytelenségről. A híres-neves baráti körével való jelenlegi kapcsolatáról röviden annyit közölt: „Mind Száraz Istvánnal, mind Somlai Bálinttal közös baráti társaságba jártunk, de az idő és a földrajzi távolság miatt kommunikációnk az elmúlt években megritkult.”
Rogán Antal szerint nemzetbiztonsági érdeket veszélyeztetne, ha kiderülne, van-e diplomata-útlevele Matolcsy Ádámnak vagy Dzsudzsák BalázsnakSzóba került az a svábhegyi luxusvilla is, amit az MNB alapítványa kutatási központnak vett meg, majd később eladta, Matolcsy Ádám felesége pedig bejelentkezett onnan, mint édes otthon. Az ifjabb Matolcsy elmondása szerint csak bérelte az ingatlant egy ideig, soha nem tartózkodott benne úgy, hogy az alapítványi tulajdonban volt. „A svábhegyi villa időszakos kibérlésére vonatkozó lehetőséget a Quartz Alapkezelő közvetítette felém, mivel az alapkezelő által intézményi befektetők javára kezelt vagyonkezelési politika ezt a hasznosítási formát lehetővé tette.” Arra pedig, hogy felesége otthonként hivatkozott a villára, úgy felelt, hogy azt Magyarországra értette, mivel akkoriban költöztek életvitelszerűen külföldre. Előtte az Attila úton lévő, szintén kormányközelinek tartott, bérbevehető ingatlant bérelte, s itt megjegyezte, hogy azt furcsa mód nem kifogásolta senki.
Matolcsy Ádám azokra a kérdésekre, hogy miért van diplomataútlevele és hol lakik leggyakrabban mostanában, nem válaszolt. Attól viszont nem tart, hogy letartóztatnák, ha Magyarországra jönne. Kifogásolta viszont, hogy az Állami Számvevőszék egyszer sem kereste meg az ellenőrzés megindítása óta. Az ÁSZ megerősítette, hogy valóban nem keresték, azt pedig nem kívánták kommentálni, hogy ifjabb Matolcsy politikai indíttatásúnak tarjta az ügyet.
Még összesen csaknem 63 milliárd forintot azonosított a Matolcsy György családja körül a Válasz Online