egészségügy;demonstráció;alapellátás;Magyar Orvosi Kamara;plakátkampány;

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara nagygyűlése a Hősök terén 2021. július 31-én

- Utcai demonstrációval is ráerősít követeléseire a Magyar Orvosi Kamara

A kampányban eredetileg 350 óriásplakátot helyeztek volna ki országszerte, ám a plakátcégek egy része az utolsó pillanatban visszalépett a megállapodásból. 

Utcai sétára hívja az embereket március nyolcadikán a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ). A demonstráció újabb állomása a köztestület február elején indított „A magyarok egészsége többet érdemel” elnevezésű társadalmi kampányának – erről Álmos Péter elnök beszélt egy szerdai sajtóeseményen. A demonstráció pontos helyéről, idejéről és útvonaláról későbbre ígértek információt. Egyelőre csak annyi biztos, hogy Budapesten lesz és Álmos Péter megfogalmazása szerint egy olyan közterületen, ahol elegendő ember elfér. Kiderült, hogy a kampány nem indult könnyen, a szervezet eredetileg 350 óriásplakátot helyezett volna ki országszerte, ám a hazai plakátcégek egyrésze az utolsó pillanatban visszalépett a megállapodásból.

Álmos Péter szerint így most azokon a helyeken, ahol az emberek kékszínű csomagoló papírt látnak, ott lettek volna a kamara plakátjai. A cégek visszalépése miatt mindössze 70 óriásplakátot helyezhettek el a köztereken. Ezért a kampány fókusza márciustól az utcáról az online térbe kerül. Akit érdekel, hogy melyek azok a statisztikai adatok, amelyeket nem sikerül plakáton szélesebb körben közzétenniük, az látogasson el a tobbeterdemel.hu oldalra, ahol megismerheti a tényeket – ajánlották. A kampány hivatalos weboldalán egyúttal bárki támogathatja aláirásával a kamara kezdeményezését, aki úgy gondolja, hogy a magyarok egészsége többet érdemel. (Lapzártánkig az elmúlt néhány napban mintegy 3700 támogató aláírást gyűjtöttek.) Álmos Péter szerint ez nem is olyan kevés, hiszen névvel, emailcímmel alátámasztott vállalás.

Arra a kérdésünkre, hogy miért éppen most indította a kamara az akcióját, a kamara elnöke azt felelte: a kampányról még tavaly decemberben döntöttek, miután megismerték az idei költségvetést. Abból ugyanis egyértelmű lett, hogy az a múlt évihez képest ismét nem tartalmaz előrelépést az egészségügy számára. A szervezés pedig eddig tartott. „Úgy gondoltuk, most van lehetőség arra, hogy kezdeményezzünk egy társadalmi egyeztetést.” Szintén a Népszava érdeklődésére az elnök elmondta azt is, hogy eddig körülbelül valamivel kevesebb mint 20 millió forintot költöttek az akciójukra. A végső számla összege azon is múlik, hogy a raktárban maradt 260 óriásplakátból még mennyit tudnak a közterekre kihelyeztetni.

Arra a kérdésünkre, hogy mikor tekintik eredményesnek a kamarai kampányt, Álmos Péter azt felelte: ha a következő évi költségvetésben olyan érdemi forrásbővítés jelenik meg, amiből juthat az infrastruktúra fejlesztésre, képalkotó diagnosztikai eszközökre, bérekre, a betegutak javítására – akkor nem volt hiába.

Svéd Tamás, a kamara titkára hozzátette: nehéz jókor elindítani egy társadalmi összefogásra aggitáló kampányt, de jobb későn, mint soha! „Most is abban a mocsárban tapicskolunk, amit elődeink 30 éve nem csapoltak le, és ha azt szeretnénk, hogy 30 év múlva az utódaink ne ugyanezen rágódjanak, akkor el kell kezdenünk lecsapolást.” Hozzátette: mire mérhető eredménye lehet egy tisztességes egészségügyi reformnak, addig 8-20 év is eltelhet. Azaz a kamara egy hosszú távú futásra készül, aminek a startja van most azzal, hogy szólnak: baj van!

A Belügyminisztérium ismét politikai szerepvállalással vádolja a köztestületet

A Belügyminisztérium szerda délután közleményben reagált az orvosi kamara sajtótájékoztatójára. A tárca szerint a MOK vezetésének politika szerepvállalása legfeljebb az ellenzéket, nem a betegeket szolgálja. Mint az írták: sajnálják, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) jelenlegi vezetése nyílt politikai tevékenységbe kezdett. Szerintük ugyanis a kormány teljesen elkötelezett az egészségügyi ellátás javítása mellett. Hozzátették: a kormányzat mindig nyitott volt a MOK javaslataira, a kamarával rendszeresen egyeztetnek és több javaslatukat is befogadták. „Szakmai párbeszéd helyett ismét politikai tevékenységet folytatnak. Sajnáljuk, hogy a Kamara vezetése egészségmegőrző kampányok helyett politikai kampányt indít, ezzel nem a betegeket, legfeljebb az ellenzéket szolgálja.”

A miniszterelnök politikai igazgatója válaszolt az Orbán Viktornak feltett kérdésekre, legalábbis egy részükre.