Csütörtöki egyeztetést javasol a hallgatókkal az egyetem vezetése - derül ki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektori javaslatából.
„Annak érdekében, hogy a tárgyalások bizalmi légkörben és egymás megértésének jegyében indulhassanak el, a rektor felkérte a MOME közösségének két megbecsült polgárát, Babarczy Eszter filozófust, egyetemi docenst, a MOME Szakszervezetének vezetőjét és Mohácsi András szobrászművészt, egyetemi tanárt, hogy hitelességükkel, és objektivitásukkal támogatva a folyamatot legyenek a tárgyalás házigazdái és közvetítői” - írják.
Mint lapunk is megírta, hétfőn diákok demonstráltak az egyetem szenátusi ülésén az új rektor, Koós Pál és helyetteseinek lemondását, a szenátus autonómiájának helyreállítását és a Böszörményi-Nagy Gergely által vezetett kuratórium hatalmának csorbítását követelve. A tapssal kifejezett tiltakozás miatt az ülést berekesztették.
Diákok tapssal fojtották bele a szót a rektorba a MOME szenátusi ülésén, egy szenátusi tag szerint inkább párbeszédre van szükségA MOME Jövő Egyeteme programnak nevezett átalakítása nagy vihart kavart az elmúlt hetekben, különösen a tudásközpontoknak nevezett új szervezeti egységek frissen megválasztott vezetőinek személye kapcsán. A választási folyamat során ugyanis Koós Pál hétből három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott jelöltek pályázatát, két esetben pedig olyan vezetőt jelölt ki, akit a szenátus egyöntetűen elutasított. Az önkényesnek tűnő döntés azért is váltott ki tiltakozást, mert a rektor az egyetemi autonómiát képviselő szenátussal, azaz az intézmény legfőbb választott szervezetével a tiltakozók szerint szembement.
A rektor három konkrét javaslattal állt elő az ülés előtt:
az első javaslat értelmében az egyetemen frissen létrejövő tudásközpontok vezetőjéről - az eddigi szabályozással ellentétben, mérlegelve a jelenlegi gyakorlatot ért kritikákat - a jövőben nem a rektor, hanem a tudásközpontok közössége dönthet;
a második javaslat értelmében az egyetem új online felületet nyit, amelyen a MOME polgárai megtehetik az átalakulás könnyítését, jobbá és eredményesebbé tételét célzó javaslataikat. A közösség által megszavazott javaslatok már 2025 tavaszától bevezetésre kerülnek;
végül a harmadik javaslat értelmében a MOME hallgatóinak széleskörű lehetősége nyílik az átalakulással kapcsolatos folyamatokba való bekapcsolódásra, a hallgatói szolgáltatások és a belső működés fejlesztésétől az új, kísérleti kurzusok kidolgozásáig" - olvasható a rektori közleményben.
Ezt követően élt követelésekkel a hallgatók egy csoportja az egyetem vezetése felé.
Az egyetem vezetésének egységes álláspontja, hogy csak a tárgyalásra való hajlandóság mutathatja meg, hogy a feleket valóban az egyetem érdeke és jövője melletti elkötelezettség vezérli-e. Az egyetem belső békéjének helyreállítása és a kölcsönösen megnyugtató megoldások megtalálása érdekében a rektor a hallgatói csoporttal tárgyalásokat kezdeményez.