A szervezeti átalakulás lassú folyamata és a párbeszéd hiánya okozza a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) körül kialakult konfliktust Mohácsi András, az egyetem szenátusának egyik tagja szerint. A hétfőn tiltakozás miatt berekesztett szenátusi ülés után kérdeztük az egyetemi docenst.
Felfüggesztették a MOME szenátusának ülését, amelyen Koós Pál rektor is részt vett. Hallgatók egy csoportja sorozatos tapssal zavarta meg az új rektor felszólalását, tiltakozásul az egyetem szervezeti átalakulása és Koós Pál vezetői kinevezései ellen. A megmozdulás során a hallgatók szórólapokat is szétosztottak, melyeken követeléseiket ismertették: az új rektor és helyetteseinek lemondását, a szenátus autonómiájának helyreállítását és a Böszörményi-Nagy Gergely által vezetett kuratórium hatalmának csorbítását.
A MOME Jövő Egyeteme programnak nevezett átalakítása nagy vihart kavart az elmúlt hetekben, különösen a tudásközpontoknak nevezett új szervezeti egységek frissen megválasztott vezetőinek személye kapcsán. A választási folyamat során ugyanis Koós Pál hétből három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott jelöltek pályázatát, két esetben pedig olyan vezetőt jelölt ki, akit a szenátus egyöntetűen elutasított. Az önkényesnek tűnő döntés azért is váltott ki tiltakozást, mert a rektor az egyetemi autonómiát képviselő szenátussal, azaz az intézmény legfőbb választott szervezetével a tiltakozók szerint szembement.
A konfliktus eredője, az én véleményem szerint, hogy nagyon bonyolult rendszert kellett újraépítenünk: egy új szervezeti rendszert alakítottunk ki, amely hosszú távon tudja képviselni azokat a kihívásokat, amelyek a különböző oktatási felületek és az önellátás lehetőségét biztosítják. Ennek a rendszerét ősztől szeretnék bevezetni, mely hosszú folyamat, egyéves munkát jelent különböző munkacsoportokban, ezek munkájának híre pedig lassan, nagyon nehezen megy át, többek között a hallgatóság felé is - válaszolta lapunk kérdésére Mohácsi András docens. Kiemelte, a legutóbbi, hallgatóknak szánt ülésen mindössze kettő diák jelent meg decemberben.
Elismerte, a rektor kinevezései között van néhány, amely konfliktust szült: – Bizonyos esetekben a rektor azt képviseli, hogy van személyes kulturális küldetése és döntenie kell. Ezt a rektor egy hallgatói fórumon el is mondta a diákoknak. Volt olyan pályázó, aki nem képviselte azt a szintet, amit a jövőben egyetemi polgárként tudna az intézménynek közvetíteni.
A végül berekesztett ülésen Mohácsi András kezdeményezte, hogy a tiltakozó hallgatókkal tárgyaljanak a vitás kérdésekről, erre válaszul kapták meg a szórólapokat a követelésekkel, melyeknek egy része túlmutat a szenátus hatáskörén, de szívesen tárgyalnának róla. – De nincs tárgyalás, mert a hallgatói önkormányzat sem tárgyal, mert lehet, hogy nem is ő szervezi ezt a dolgot.
Mohácsi András a konfliktusok hátterében három sarkalatos pontot lát: – Minden modernizáció és minden fejlesztés konfliktusokkal jár. A konfliktusok egyik eredője a modernizáció szerkezetének átlátása, ez nagyon nehezen megy egy szervezeten belül. A másik azoknak a személyeknek, akik addig pozícióban voltak, a megrendülése óhatatlanul nagyon nagy hullámot vet. Hozzátette, hogy szerencsétlen a politikai környezet, amelyben a MOME átalakulása és az azzal kapcsolatos vihar zajlik.
– A követelések között van az is például, - ha jól emlékszem - hogy a hallgatók kritizálják az egyetem fölé helyezett kuratórium működését és annak vezetőjét.
A docens hangsúlyozta, hogy az egyetemek függetlenségének értelmében jó vitaalap, hogy az egyetem autonómiájának egy részét a Böszörményi-Nagy Gergely által vezetett kuratórium magához vonta. Erről lehet beszélni, de a szenátus nem tud erről dönteni, mert felette áll a felsőoktatási törvény" - tette hozzá, majd optimistán zárta szavait: “Én abban reménykedem, hogy új tárgyalási folyamat indul el, és rövid időn belül a Jövő Egyeteme programnak minden kérdése, az ehhez kapcsolódó új szervezeti és működési szabály a lehető legdemokratikusabb formáját fogja megtalálni” - zárta gondolatait Mohácsi András.
Kerestük a hallgatói önkormányzatot és diákokat, a saját elnevezésük szerint MOME Frontot közösségi oldalukon, de eddig nem reagáltak.
Szembement a MOME kuratóriuma a szenátussal az új rektor kinevezésekor