„Ez már nem vicc” – írta a Politico annak kapcsán, hogy Mette Frederiksen dán miniszterelnök kedden és szerdán európai lobbikörúton próbált támogatást keresni ahhoz, hogy meghiúsítsák, hogy Donald Trump amerikai elnök megszerezze a Dániához tartozó autonóm Grönlandot. Frederiksen kedden Olaf Scholz német kancellárral egyeztetett Berlinben, majd Emmanuel Macron francia elnökkel Párizsban, tegnap Brüsszelben Mark Rutte NATO-főtitkárral. Előzőleg, múlt héten telefonon beszélt Keir Starmer brit miniszterelnökkel a kérdésről, szombaton pedig összehívta skandináv kollégáit és a finn elnököt, hogy kifejezzék „szolidaritásukat” az amerikai követelésekkel szemben.
A Politico szerint kezdetben ugyan hitetlenkedést váltott ki Donald Trump merész terve Grönland megszerzésére – esetleg erőszakkal is –, ám gyorsan egyértelművé vált, hogy amerikai elnök nem blöfföl, és ez intenzív tárgyalásokat indított el az európai vezetők között. Főképp azt követően, hogy Frederiksen két héttel ezelőtt telefonon beszélt Donald Trumppal és a 45 perces egyeztetés állítólag igen heves volt. Ekkor vált világossá a dán kormányfő számára, hogy Trump „halálosan komolyan” arra készül, hogy megszerzi a hatalmas ásványi készletekkel rendelkező, és stratégiai helyzetű szigetet.
Csakhogy, bár Grönland 1985-ben formálisan kilépett az Európai Unióból, mivel Dánia EU-tagállam, így a grönlandiak egyben uniós állampolgárok is. Kedden a grönlandi Sermitsiaq című országos napilap és a dán Berlingske hozta nyilvánosságra azt a Verian kutatócég által készített közvélemény-kutatást, ami szerint a grönlandiaknak mindössze 8 százaléka fogadná el az amerikai állampolgárságot, ha választania kellene a dán vagy az amerikai útlevél között, a lakosság 85 százaléka ellenzi az USA-hoz csatolást.
Grönlandon még a Dániától való elszakadást pártolók is ellenzik Trump tervét, ők függetlenséget akarnak. Múte Egede, a sziget miniszterelnöke, aki a függetlenség egyik élharcosa, úgy reagált az amerikai elnök tervére, hogy „Nem akarunk dánok lenni. Nem akarunk amerikaiak lenni. Grönlandiak akarunk lenni”.
14,6 milliárd koronát költ Dánia Grönland védelmére egy esetleges amerikai agresszió miattDánia megüzente Donald Trumpnak, hogy Grönland nem eladó, de biztonsági kérdésekről tárgyalhatnakA berlini és párizsi egyeztetéseket követő sajtótájékoztatókon Olaf Scholz és Emmanuel Macron egybehangzóan leszögezték: tisztelni kell a területi integritást és az államok szuverenitását, hiszen ez a második világháború óta felépített nemzetközi világrend alapvető sarokköve. „A határok sérthetetlensége a nemzetközi jog egyik alapelve” – hangsúlyozta Scholz. Emlékeztetett, hogy Oroszország megszegte ezt az elvet Ukrajna inváziójával, márpedig „ennek az elvnek mindenkire vonatkoznia kell.”, idézte szavait az EFE hírügynökség.
Emmanuel Macron a dán miniszterelnökkel folytatott egyeztetés után azt hangsúlyozta, a cél egy egységes, erős és szuverén Európai Unió, amely ragaszkodik a transzatlanti kapcsolathoz, és amely tudja, hogyan érvényesítse és védje meg saját értékeit és érdekeit. Az AFP francia hírügynökség kiemelte, hogy a párizsi találkozón Grönland és Donald Trump nevének említése nélkül beszélt a közös célokról a két vezető politikus.
Európa ezúttal komolyan veszi a fenyegetést. A február 3-i brüsszeli EU-csúcson Grönland kérdése lesz napirenden, a tanácskozáson pedig részt vesz Keir Starmer brit miniszterelnök is.
Már Európa is célkeresztben van, Donald Trump szavai megdöbbenést keltettek