Politikai kinevezettek is jócskán szerepelnek azon nagykövetek, misszióvezetők, külképviseleti vezetők között, akiknek visszahívását pénteken jelentette be Orbán Anita külügyminiszter – értesült a Telex, felsorolva, hogy a listán nem kisebb nevek szerepelnek, mint Csiszár Jenő műsorvezető, aki 2001 után költözött Olaszországba, 2017 őszétől volt milánói főkonzul, 2019 májusában pedig megkapta a rendkívüli és meghatalmazott nagyköveti rangot. Az idei választási kampányban az egyik DPK-gyűlésen még Orbán Viktorral is beszélgetett. Vitathatatlanul a fideszes garnitúrához kötődött Vitézy Zsófia Orbán Viktor miniszterelnök unokatestvére, anyai nagynénjének a lánya, aki korábban a Magyar Nemzet kulturális rovatvezetője, 2010 után az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtófőnöke volt, vezette a Budapesti Fesztiválközpontot, 2013-tól a brüsszeli Magyar Intézetet, majd 2022-ben lett kolumbiai nagykövet.
A portál információi szerint több más visszahívott is zömmel a politikához kötődik. Ilyen Szarka Gábor, aki kancellárként vezényelte le a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) átalakítását, és 2023 óta volt Algériában magyar nagykövet. Oszama Naffa jordániai származású üzletember 2014-ben kapta meg a magyar állampolgárságot, tavaly nevezték ki Bagdadba, az iraki magyar nagykövetség élére.
Némileg kilóg a sorból Kumin Ferenc politológus, marketingszakember, publicista, diplomata, aki 2006 és 2010 között a Köztársasági Elnöki Hivatal Stratégiai és Kommunikációs Főosztályát vezette, 2012 és 2014 között a második Orbán-kormány nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkára volt. Ő 2014 őszétől New York-i főkonzul, 2020-tól Magyarország londoni nagykövetsége vezetője lett. Kevésbé ismert Fülöp Viktor Géza, aki a Szijjártó Péter által vezetett külügyminisztériumnál kapott állást, előbb külgazdasági attasé volt, 2023 végén pedig konzul lett Magyarország dél-afrikai, pretoriai nagykövetségének zambiai, lusakai irodájában. Idén májusban rendkívüli és meghatalmazott nagyköveti rangot kapott, valamint több afrikai országban is ő képviselte Magyarországot.
Nagyköveteket cserél Orbán Anita, 37 misszióvezetőt hívott visszaEgyértelműen a Fidesz embere volt viszont Nagy Gábor Tamás, aki 1998 és 2019 között Budapest I. kerületének fideszes polgármestereként tevékenykedett. 2021-től előbb Litvániában, a Magyarország Vilniusi Nagykövetségén konzulként teljesített szolgálatot, majd 2025-től lett új-zélandi nagykövet.
Amint arról a Népszava is beszámolt, Orbán Anita a Külügyminisztérium céljaként jelölte meg, hogy a diplomácia ismét valódi hivatássá váljon. – „Meggyőződésünk, hogy Magyarország külpolitikai, gazdasági és nemzetstratégiai érdekeinek hatékony képviselete csak magas színvonalon képzett, motivált és professzionális diplomáciai karra épülhet” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Úgy tűnik, kirúgási hullám kezdődött Orbán Anita Külügyminisztériumában Újabb részletekre derült fény, az Orbán-kormány üzleti köreinek is bőkezűen osztogatta a diplomata-útleveleket Szijjártó Péter tárcája
