Számos amerikaiak és a nyugat-európai úgy véli, egy évtizeden belül kitörhet a harmadik világháború, melynek legvalószínűbb oka az Oroszországgal fennálló feszültség lehet – írja a The Guardian a YouGov közvélemény-kutatása alapján, ami a második világháború lezárásának 80. évfordulója előtt jelent meg.
Az öt megkérdezett európai országban (Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban)
a válaszadók 41-55 százaléka mondta azt, hogy szerinte nagyon valószínű vagy valószínű egy újabb világháború kitörése a következő 5-10 éven belül. Az amerikaiak 45 százaléka ugyanezen a véleményen van.
A részletes adatokat vizsgálva látható, hogy
a németek a leginkább optimisták, 41 százalékuk gondolja valószínűnek vagy nagyon valószínűnek, hogy újabb világháború jöhet egy évtizeden belül,
a legpesszimistábbak pedig a franciák, náluk ez az arány 55 százalék.
A felmérésből kiderült az is, hogy a válaszadók 68-76 százaléka egy új konfliktus esetén nukleáris fegyverek bevetésére is számít, a megkérdezettek 57-73 százaléka szerint pedig egy harmadik világháború több emberéletet követelne, mint a második világháború.
A többség (Olaszországban 66 százalék, az Egyesült Királyságban 89 százalék) arra számít, hogy országuk is rész vesz egy esetleges újabb világháborúban, de
csak kevesen (Olaszországban 16 százalék, Franciaországban 44 százalék) vélik úgy, hogy fegyveres erőik képesek lennének megvédeni a lakosságot.
Ezzel szemben az amerikaiak 71 százaléka nyilatkozott úgy, hogy bízik országa hadseregében.