Donald Trump amerikai elnök vasárnap bejelentette, hogy az Egyesült Államok 100 százalékos vámot vet ki az országon kívül gyártott filmekre. A lépést azzal indokolta saját közösségi oldalán (Truth Social), hogy az amerikai filmiparra „nagyon gyors halál vár” azok miatt a csábító kedvezmények miatt, amelyek más országok kínálnak a filmkészítőknek.
„Az amerikai filmipar nagyon gyorsan haldoklik. Más országok mindenféle ösztönzőket kínálnak, hogy a filmeseket és a stúdiókat kivonják az Egyesült Államokból. Hollywood és sok más terület is tönkremegy az Egyesült Államokban. Ez más nemzetek összehangolt erőfeszítése, és ezért nemzetbiztonsági fenyegetés”
– közölte Donald Trump. Azzal folytatta: „Ez minden más mellett üzenet és propaganda! Ezért felhatalmazom a kereskedelmi minisztériumot és az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletét, hogy azonnal kezdjék meg a 100 százalékos vám bevezetését az országunkba érkező minden olyan filmre, amelyet külföldön gyártanak. Azt akarjuk, hogy a filmek újra az Egyesült Államokban készüljenek!” Howard Lutnick kereskedelmi miniszter később az X-en azt írta, hogy „rajta vannak” az ügyön, a részletek azonban egyelőre nem ismertek, hogy a vámokat hogyan vezetik be. Nem világos, hogy a vámok a streamingszolgáltatásokon és a mozikban vetített filmekre is vonatkoznak-e, és az sem derült ki, hogy a gyártási költségek vagy a jegybevétel lenne-e a vám alapja.
A film- és televíziós produkciók már jó ideje Hollywoodon kívül keresnek olyan helyszíneket, ahol a forgatás olcsóbb az adókedvezmények miatt. Világszerte számos ország nyújt jelentős kedvezményeket a náluk készült filmes vagy televíziós alkotások számára, amivel magukhoz vonzzák a produkciókat.
Az újabb vámok érzékenyen érinthetik Magyarországot is, ahol virágzik a filmes bérgyártás. A Trump által emlegetett „ösztönzőkre” remek példa Magyarország, itthon ugyanis az egész európai kontinens legnagyvonalúbb filmtámogatási rendszere várja a stúdiókat: 2018 óta 30 százalékos adó-visszatérítés jár az itt forgató stáboknak, ha a film vagy a sorozat közvetlen gyártási költségeinek legalább 80 százaléka közvetlen magyar filmgyártási költségnek minősül.
Az Orbán-kormány elintézi ezt is, a Pride-törvény miatt inkább kerülhetik Magyarországot a hollywoodi világsztárok Orbán Viktor szerint a filmes világban szép számmal vannak liberálisok, akik „nem éppen barátai a mai nemzeti kormánynak”, de az is jól jár, aki nem a Fideszre szavaz