Oroszország;Észak-Korea;Ukrajna;Kim Dzsong Un;

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető Phenjanban, 2024. június 19-én

Először ismerte el Észak-Korea, hogy katonákat küldött az ukrajnai háborúba

Kim Dzsongun ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „azok, akik az igazságosságért harcoltak, mind hősök és a haza becsületének képviselői”.

Először erősítette meg Észak-Korea, hogy csapatokkal segítette Oroszország Ukrajna elleni háborúját – írja a BBC.

A KCNA észak-koreai állami hírügynökség jelentésében az áll, hogy

a katonák – Kim Dzsongun utasításának megfelelően – segítettek az orosz erőknek „teljesen felszabadítani” a kurszki határvidéket.

Phenjan erről szóló beismerése mindössze néhány nappal azt követően történt, hogy Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök az észak-koreai csapatok „hősiességét” méltatta, Moszkva ekkor ismerte el nyilvánosan az észak-koreaiak részvételét. Geraszimov azt is állította, hogy Moszkva visszaszerezte a teljes ellenőrzést a kurszki régió felett, Ukrajna azonban ezt cáfolja.

A KCNA emellett arról számolt be, hogy az észak-koreai csapatok bevetéséről szóló döntés összhangban volt a Phenjan és Moszkva közötti kölcsönös védelmi megállapodással. A jelentés szerint Kim Dzsongun úgy fogalmazott, hogy „azok, akik az igazságosságért harcoltak, mind hősök és a haza becsületének képviselői”.

A dél-koreai hadsereg március végén közölte, számításai szerint Észak-Korea idén már 3000 újabb katonát küldött Oroszországba, hogy támogassa Moszkvát az Ukrajna ellen indított háborúban, emellett rakétákat, tüzérségi eszközöket és lőszereket is szállít az orosz erőknek. A szöuli vezetés akkor úgy számolta, hogy már 11 ezer észak-koreai katona érkezett Oroszországba, akik közül mintegy négyezren halhattak vagy sebesülhettek meg a harcokban. A vezérkari bizottság szerint Phenjan emellett „jelentős mennyiségű” rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát (SRBM), valamint tüzérségi eszközöket is küldött az orosz félnek.

X. Frigyes dán király a szigetre utazik.