Donald Trump amerikai elnök feketén-fehéren kimondta, hogy az Oroszország által 2014-ben annektált Krím félsziget Oroszországé is marad. Az amerikai elnök a Time magazinnak adott interjújában beszélt erről, kvázi nyomásgyakorlásként az ukrán kollégájára, Volodimir Zelenszkijre, aki szerinte megérti ezt a helyzetet.
A Trump-interjú még kedden készült, azután jelent meg, hogy Ukrajna öt pontban foglalta össze, mit gondol arról az amerikai tervről, amelyről most tárgyalnak, ennek az első pontja éppen arról szól, hogy a kelet-európai ország nem mond le a Krím félszigetről. Ez az öt pont így néz ki:
1) a Krímet nem ismerhetik el orosz területként,
2) Ukrajna egyértelmű biztonsági garanciákat vár bármely olyan leendő békemegállapodás áraként, amely értelmében Ukrajna területeket engedne át Oroszországnak, akár ideiglenesen is,
3) Ukrajnának vissza kell térnie a békefolyamat középpontjába,
4) a kijevi vezetés felhívja az Egyesült Államok figyelmét arra, hogy NATO figyelmét arra, hogy Oroszország, miközben fenntartja az ellenőrzést a Krím felett, nemcsak Ukrajna, hanem más fekete-tengeri országok – Törökország, Románia és Bulgária – megtámadásával is fenyegetőzhet.
5) egy békemegállapodás keretében Oroszország nem korlátozhatja Ukrajna fegyveres erőinek és védelmi iparának méretét.
Mint ismert, Vlagyimir Putyin a béke feltételéül a többi között azt akarja, hogy ne csak a Krím, hanem az oroszok által megszállt négy ukrán megye Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja felett is szavatolják az orosz fennhatóságot, területükről az ukrán hadseregnek teljesen ki kell vonulnia.
Vlagyimir Putyin bejelentette, milyen feltételekkel vetne véget a háborúnak Ukrajna ellenBár Vitalij Klicsko kijevi polgármester hallgatólagosan elismerte, hogy Ukrajna kész lemondani átmenetileg területről a békéért, a hivatalos ukrán álláspont ennek az ellenkezője.
Donald Trump – jegyzi meg kommentárjában az AP amerikai hírügynökség – egyre ingerültebb, amiért nem sikerül előrelépni az orosz-ukrán béke felé, csakhogy ezért inkább Volodimir Zelenszkijt, semmint az Ukrajna ellen a háborút 2022. február 24-én elindító Vlagyimir Putyin orosz elnököt teszi felelőssé. Jellemző is, hogy nem sokkal a Kijevet érő halálos orosz drón- és rakétatámadás előtt az amerikai elnök úgy nyilatkozott, Volodimir Zelenszkij megnyilvánulásai nehezítik a háború befejezését. Bár utána Donald Trump egy Truth Social-posztban felszólította az orosz elnököt, hogy álljon le, ez annyira lagymatagra sikerült, az oroszok újra oda is vágtak, a dnyipropetrovszki Pavlohradra mért légicsapásban Szerhij Liszak, a regionális adminisztráció vezetője szerint három ember, köztük egy gyerek és egy 76 éves nő vesztette életét. Csütörtök éjjel és péntek hajnalban a megszálló erők összesen 103 iráni Sahed 136 típusú drónt lőttek ki öt ukrán régióra.