Feszült a hangulat Peresztegen, miután kiderült, hogy oda szállítják a Rábapordányban száj- és körömfájás miatt leölt állatok tetemét – írja az atv.hu.
Csütörtökön derült ki, hogy a egy újabb magyarországi állattartó telepen, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban is felütötte a fejét a száj- és körömfájás. Kiderült az is, hogy a járvány kezelésére felállított operatív törzs döntése értelmében a településről a légvonalban 45 kilométerre fekvő Peresztegre szállítják a fertőzés miatt leölt állatok tetemét.
A peresztegiek felháborodása estére tiltakozásba torkollott, miközben a hatóságok jelentős rendőri és tűzoltói jelenléttel vonultak fel. A fertőzés megfékezése érdekében három kilométeres védőkörzetet, valamint tíz kilométeres megfigyelési zónát jelöltek ki. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) soproni csoportja Facebook-bejegyzésében arról számolt be, hogy Peresztegen, a Nagylózs felé vezető utcában „már jól ismert, döglött marhákat szállító teherautók tucatjai” jelentek meg.
Itt a hivatalos bejelentés, Rábapordányban is felütötte a fejét a száj- és körömfájásA leölés előtt kiszabadultak az istállóból a dunakiliti szarvasmarhatelepen az állatok, nyomoz a rendőrségA párt által megosztott későbbi videók tanúsága szerint éjszaka markológépekkel gödröket ástak az elhullott állatok számára, és a Készenléti Rendőrség mellett a Magyar Honvédség is megjelent a településen.
Este a telep közelében tartott tájékoztatót Pereszteg polgármestere, amelybe a jelenlévő lakosok gyakran közbeszóltak, hangot adva elégedetlenségüknek. A rendőri jelenlét mellett lezajlott fórumon a polgármester elmondta, az operatív törzs a Rábapordányban fertőzött szarvasmarhák és a nem fertőzött, de kényszervágásra kijelölt sertések tetemének elhelyezésére ezt a telepet jelölte ki. Hozzátette, hogy a létesítmény „sajnos nagyon alkalmas arra, hogy több telep legyen, hiszen több tíz évvel ezelőtt ezért hozták létre”, majd személyes aggodalmait is megosztotta:
peresztegiként fél, ideges, sokféle érzés kavarog benne.
Nagy István agrárminiszter korábban hangsúlyozta, hogy bár a száj- és körömfájás vírusa emberre nem veszélyes, és az élelmiszerlánc biztonságát sem fenyegeti. Jelezte, kiemelt felelősség hárul az állattartókra, endkívül gyorsan terjed, és akár két hétig is lappanghat.
A minisztérium közlése szerint a szakemberek minden szükséges óvintézkedést megtesznek a további fertőzések elkerülése érdekében. Már megkezdődött a járványügyi nyomozás is, amely a lehetséges mulasztások feltárását és a kapcsolódó gazdaságok feltérképezését célozza.