Az ország természetvédelmi szempontból egyik legértékesebb erdejében, a Bátorliget közelében lévő Fényi-erdőben a Nyírerdő Zrt. három hektárt tarra vágott – írja a Telex saját korábbi információi, illetve WWF Magyarország ezeket megerősítő cikke alapján. A természetvédelmi terület a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei, a román határhoz közeli erdő az egyik utolsó olyan alföldi erdő, amely természetközeli állapotban megmaradt.
A Fényi-erdő már évtizedek óta a magas védettséget jelentő erdőrezervátum cím jelöltje, az ehhez szükséges tudományos munkák el is készültek, de valamilyen okból sosem hirdették ki ezt a státuszát. Az erdő olyan értékes, hogy fel sem merülhetett volna annak a részletnek a tarvágása, amely egyébként is védőterületként volt kijelölve. Elképzelhető, hogy a terület igényelhet kezelést, magyarán favágást, de nem „letermelést”, ami a Telex egyik olvasója szerint 2024 novemberében történt.
Az információkat megerősíteni látszik, hogy a Nyírerdő tavaly november 8-án ajánlattételi felhívást és méretjegyzéket tett közzé kocsányos tölgyekről, a Bátorliget érintett erdőrészletéről, amelyben 71 köbméternyi faanyag szerepel. A Nyírerdő Zrt. egyelőre nem válaszolt a portál kérdéseire, de a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal meglehetősen homályos választ adott, amely szerint „szakkérdést vizsgált” az ügyfél által a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnál kérelmezett eljárásban. A Hortobágyi Nemzeti Park másfél hónapja nem reagál a megkeresésekre.
„Amíg egy ilyen összetett, koros fák fémjelezte élőhely ismét kialakul, az legalább másfél évszázad. Kérdés, hogy a klímaváltozás jelenlegi trendjei mentén újra megtörténhet-e; de valószínűsíthető, hogy már nem kapjuk vissza ugyanezt az ártéri tölgyest. A levágott erdő élővilágának kis része ugyan át tud költözni a szomszédos erdőfoltokba – ami ritkán problémamentes, hiszen például az odúk általában foglaltak. Az aljnövényzetet javarészt megsemmisíti majd nyáron a perzselő nap, a holt faanyaghoz kötődő rovarvilág egy része elpusztul a faanyag elszállításakor vagy annak elégetésekor” – írta az ügy jelentőségéről Gálhidy László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője.
A MÁV szerint menthetetlen volt, ezért kivágta Zugló legnagyobb fájátLopakodó erdőirtás: 155 fát vághatnak ki a Római Camping területén úgy, hogy a tulajdonos Óbudai Egyetem még nem tudja, mit építene oda