Alig néhány héttel a Netflix streaming csatornán vetített Kamaszok című hátborzongató minisorozat kapcsán kialakult világméretű vita után a The Guardian napilap a világhálón keresztül elkövetett erőszak újabb ijesztő jelenségéről számol be. Az újságnak a Scotland Yardtól származó információi szerint - erősen nőgyűlölő online tartalmak által fűtve - fiatal férfiak és fiúk étkezési rendellenességekre és öngyilkossági tanácsadásokra ,,szakosodott" közösségi oldalakon keresztül vadásznak különösen sérülékeny nőkre és lányokra.
Matt Jukes, a nagy-britanniai terrorizmus-elhárítás főnöke olyan komolynak tekinti az erőszaknak a világhálóról a valós életbe való átkerülését, hogy egységének tisztjei az Országos Rendészeti Ügynökséggel (NCA) karöltve igyekeznek lecsapni a potenciális bűnelkövetőkre. A két egység speciális munkacsoportot hoz létre, mely olyan "szexuális ragadozók" bűncselekményét előzné meg, akik gyilkosságokról és nemi erőszakról szóló felvételeket tekintenek meg, majd ennek nyomán elképzelhető, hogy iskolai lövöldözéseket és más tömegmészárlásokat terveznek. Azokra is kiterjed a munkacsoport feladatköre, akik önbántalmazásra bíztatnak nőket és lányokat.
Megkülönböztetett figyelmet kapnak az úgynevezett com network-ök, internetes közösségek (az ilyen csoportok olyan bűncselekményeket szítanak, mint például a csalás, az erőszak és a gyermekek szexuális visszaélése), melyek száma 2022 és 2024 között meghatszorozódott.
Főleg olyan fiatal férfiak virtuális egyesüléséről van szó, akik reménybeli áldozatokat szemelnek ki. Jó esetben "csak" kétes hírnevet akarnak szerezni maguknak netes közösségükön belül. Eleve sérülékeny, öngyilkossággal kacérkodó, vagy étkezési rendellenességekkel küzdő és ezekről a világhálón megszállottan kommunikáló fiatal nők, lányok könnyű prédának bizonyulnak. A rendőrök főleg a hálózatok szervezőire és ötletgazdáira vetik ki hálójukat. James Babbage, az NCA fenyegetésekre szakosodott vezérigazgatója a Guardian megkeresésére elmondta, hogy a nőgyűlölet közös vonás a fiatal férfiak által életben tartott fórumokon, az internet pedig képes arra, hogy "felturbózza" a sokukban táplált ellenérzéseket.
Ezek azon alapulnak, hogy szerintük a szebbik nem érdekei jobban érvényesülnek a társadalomban, mint az övék.
A Kamaszok bemutatója után Sir Keir Starmer brit kormányfő az osztálytársnője meggyilkolásával vádolt 15 éves fiú megrendítő története kapcsán megjegyezte: "nincs egyszerű megoldás arra, hogyan lehet megakadályozni fiúk beszippantását az online nőellenesség világába". Babbage viszont úgy látja, technológiai és műszaki módszerekkel úrrá lehetne lenni a válságon, de ehhez az illetékes nagyvállalatoknak segíteniük kellene azoknak az algoritmusoknak a leállításában, melyek a szélsőséges tartalmakat eljuttatják az ezeket kereső fiatalokhoz. Egyben abban is segíthetnének, hogy időben, még a bűnelkövetés előtt riasztják a rendőrséget.
Néhány héttel ezelőtt látott napvilágot a YouGov közvéleménykutató-intézet legfrissebb jelentése arról, hol tart a nők és lányok ellen elkövetett erőszak számának megfékezése. Az elemzés meglehetősen lesújtó eredményt mutat: szinte népbetegségként kezeli a világhálós nőgyűlöletet. Tíz nő közül nyolc, azaz 79 százalék látja úgy, hogy a politikusoknak többet kellene tenniük az ellenük irányuló erőszak visszaszorításában. Ezek, és a fokozott elvetemült internetes tevékenység számának növekedése ellenére nem tűnik úgy, hogy a kormány igyekezne foglalkozni a mélyen rejlő okokkal. A jelentés szerint egyre tágul a szakadék a férfiak és nők beállítottsága között, különösen a fiatal férfiak egyre maradibban közelítik meg a konszenzuson alapuló szexualitás és az egyenlőség kérdéseit. Ez az eltolódás ráadásul olyan időszakban következett be, amikor nem elég, hogy növekszik a nemi jellegű bűncselekmények száma, hanem pénzügyi válságban vannak az áldozatokat támogató, gyakran életmentő szolgáltatások, intézmények.