Nemzetgazdasági Minisztérium;letelepedési kötvény;Nagy Márton;Magyar Péter;

Nagy Márton tárcája szerint Magyar Péter hazudik, de azt sem árulta el, hogy miben

Az NGM feltehetőleg arra gondolt, hogy Magyar Péter szerint  Orbán-kormány visszahozná a letelepedési kötvények.

Magyar Péter ismét alaptalan és álságos hazugságot terjeszt, amiből egy szó sem igaz - írta közleményében a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium, miközben azt sem nevezte meg, hogy pontosan mit tart hazugságnak.

A tárca annyit közölt: „Nem ez az első eset, hogy össze-vissza beszél. Magyar Péter a megalapozatlan álhírekkel szándékosan rontja Magyarország nemzetközi megítélését. Célja nem más, minthogy elterelje a figyelmet a Tisza Párt őszödi beszédéről.”

Azt tehát csak sejteni lehet, hogy az NGM pontosan mit is kifogásol: feltehetőleg azt, hogy a Tisza Párt elnöke előzőleg azt állította: mivel az Orbán-kormány „ipari méretű” korrupciója miatt nem érkeznek az uniós pénzek, Orbán Viktor most azt az utasítást adta Nagy Márton miniszternek, hogy 20 ezer darab, egyenként 250 ezer eurós letelepedési kötvényt bocsássanak ki, és ezzel vegyenek fel 2000 milliárd forint hitelt. A pártelnök értékelése szerint ezzel Orbán Viktor „külföldi uzsorások kezébe játszaná át” a magyar jövőt.

Ami a letelepedési kötvényeket illeti, annak volt már egy 2017-ig tartó hírhedt programja Magyarországon. Ötlete Rogán Antal fejéből pattant ki még 2012-ben, hivatalosan arról szólt, hogy külföldiek magyarországi letelepedési engedélyt kaphattak, ha eleinte 250, aztán 300, utána pedig 350 ezer euróért (átszámítva hozzávetőlegesen 110 millió forintért) jegyeztek a letelepedési kötvényből. Ez sok, főleg távol-keleti üzletember számára joggal tűnhetett vonzó lehetőségnek, a nem túlságosan drága kötvényjegyzés fejében ugyanis az egész Európai Unióban szabadon mozoghattak, alapíttattak cégeket és köthettek üzleteket. Arról nem is beszélve, hogy a futamidejének lejártával Magyarország mindenkinek visszafizette a 350 ezer euróját, hiszen államkötvényről volt szó, amellyel egy-egy kötvényvásárló a magyar államnak adott hitelt. A magyar állam a túl magas kamatok miatt körülbelül 20 milliárd forintot bukott a letelepedési kötvényeken. Fő felvevőpiacuk Kína volt.

A Fidesz mostanában Kollár Kinga tiszás EP-képviselő beszédét igyekszik minél nagyobb botrányként bemutatni, a politikus ugyanis egy elég rosszul sikerült beszédben azt mondta, hogy az uniós források visszatartásának pozitívuma, hogy a romlik az életszínvonal, ami az ellenzéket erősíti. Bayer Zsolt, a Fidesz ötös számú párttagkönyvének tulajdonosa emiatt tüntetést is szervezett szombaton Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter részvételével. A demonstrációra  1-2 ezer ember ment el.

Nem tűnik úgy, hogy aggódna.