A Metához tartozó Instagramon - a Mark Zuckerberg tulajdonában lévő és általa igazgatott másik két közösségi platformhoz, a Facebookhoz és a Messengerhez hasonlóan - tovább fogja korlátozni a fiatalok bizonyos szolgáltatásokhoz való hozzáférési jogát. Az applikáción tilos lesz 16 éven aluliak számára élő felvételeket közreadni, vagyis a Live (Élő) szolgáltatás igénybevétele, hacsak nem kapnak erre szülői jóváhagyást. Ahhoz is engedély kell, hogy kikapcsolják azt a szolgáltatást, amely elhomályosít bizonyos részleteket meztelenséget ábrázoló képek küldése esetén.
Az, hogy a tiltó funkciók be legyenek kapcsolva, a szülők felelőssége. Ezt a tavaly szeptemberben az Instagrammon bevezetett tinédzser-fiókprogram fogja biztosítani: ami lehetővé teszi számukra, hogy beállítsák, mennyi időt tölthetnek a 18 éven aluli gyerekeik naponta facebookozással, messengerezéssel (a program 60 perc után figyelmezteti őket hagyják el az oldalt), mikor használhatják az Instagramot, és arra is lehetőségük van a szülőknek, hogy nyomon követhessék az üzenetváltásokat. Fontos megjegyezni, hogy utóbbi esetében a szülők csak azt láthatják majd, hogy gyermekük kivel vált üzeneteket a Meta platformjain – a beszélgetésekbe nem látnak majd bele.
A Facebook és a Messenger tinédzserfiókokat először az USA-ban, Ausztráliában, Nagy-Britanniában és Kanadában vezetik be, Európai Unióban - a tervek szerint -még ebben az évben.
A Meta közlése szerint az Instagram tinédzserfiókokat 54 millióan használják világszerte, a 13-15 évesek több, mint 90 százaléka megtartja az alapbeállítású tiltásokat.
Az NSPPC a vezető brit jótékonysági gyermekvédelmi szervezet üdvözli a tiltásokat, de szerinte többet kellene tenni a Metának azért, hogy ne jelenjenek meg káros tartalmak az oldalain. “Annak érdekében, hogy ezek az intézkedések igazán hatásosak legyenek, kombinálni a megelőző intézkedésekkel, hogy a rengeteg veszélyes tartalom ne terjedjen a Facebookon, a Messengeren és az Instagramon” - mondta Matthew Sowemimo, az NSPCC helyettes online gyermekbiztonsági igazgatója.
Nick Clegg, aki 2018-tól ez év januárjáig a Meta globális ügyekért felelős elnökhelyettese volt, szeptemberben azt mondta, amikor bevezették az Instagram korlátozásokata a cél az volt, hogy nagyobb irányítást adjanak a szülők kezébe az Instagram használatával kapcsolatban, mert korábban azt tapasztalták, hogy a ritkán élnek a rendelkezésre álló biztonsági lehetőségekkel.