Ukrajna;háború;offenzíva;orosz megszállás;

Az ukrán vezérkari főnök szerint Oroszország elindított egy új offenzívát

A támadások száma csaknem megkétszereződött minden fő irányban a frontvonalon.

Oroszország új támadást indított Ukrajna északkeleti részén, és máris jelentősen nőtt a támadások intenzitása – idézi a Reuters Olekszandr Szirszkij ukrán vezérkari főnök bejelentését 

Volodimir Zelenszkij elnök korábban arra figyelmeztetett, hogy Oroszország offenzívát készít elő Harkiv és Szumi régiók ellen. „Elmondhatom, hogy az elnök teljesen helyesen látta, és ez az offenzíva ténylegesen megkezdődött (...) Majdnem egy hete azt látjuk, hogy az ellenséges támadások száma csaknem megkétszereződött minden fő irányban a frontvonalon” – mondta Olekszandr Szirszkij.

Oroszország közel áll ahhoz, hogy teljesen kiszorítsa az ukrán erőket a Kurszki területről, ahol az ukránok a 2024. augusztusi bevonulásuk óta tartották az állásaikat. A háború első éve gyors orosz területfoglalásokkal indult, amelyeket ukrán ellentámadások követtek, de azóta a frontvonal nagyrészt mefmerevedett, az oroszok lassan nyomulnak előre a gyalogos rohamosztagok hullámokban történő bevetésével.

Oroszország védelmi minisztériuma szerdán közleményt adott ki, amely szerint Ukrajna az elmúlt napon hat támadást hajtott végre az oroszországi energiainfrastruktúra ellen, megsértve a korábban az Egyesült Államok közvetítésével létrejött moratóriumot, amely az ilyen célpontok támadásának felfüggesztését írta elő. A tárca Telegramon közzétett közleménye szerint az ukránok károkat okoztak a Rosztovi és Kurszki területen fekvő  energia-infrastruktúrában, valamint Ukrajna orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai területein. Ukrajna két sikertelen támadást hajtott végre Oroszország Krasznodar régiójában, többek között egy olyan kompresszorállomás ellen, amely a Fekete-tengeren keresztül Oroszországból Törökországba gázt szállító Török Áramlat vezetéket szolgálja ki.


Ukrajna és Oroszország a múlt hónapban állapodott meg arról, hogy ideiglenesen felfüggesztik egymás energiainfrastruktúrájának támadását, ám azóta mindkét fél rendszeresen azzal vádolja a másikat, hogy megszegi a megállapodást.

Az Európai Unió 25 százalékos sarcot vet ki 1680 amerikai termékcsaládra. Egyedül a Magyarország nevében eljáró Orbán-kormány ellenezte a döntést.