oktatás;Magyarország;statisztika;idősek;tanár;fiatalok;életkor;

A pedagógusok, különösen az általános és középiskolai tanárok elöregedése évek óta probléma, és egyelőre nem látszik, honnan lesz utánpótlás

Egyre öregebb tanárok tanítanak Magyarországon, az általános iskolákban kétszer annyi hatvanas van, mint 30 évesnél fiatalabb

Minden második tanár az 50 éves vagy idősebb korcsoportokba tartozik - derült ki a KSH legfrissebb adataiból.  

Az idei tanévben is tovább emelkedett az idős pedagógusok száma, csak az általános iskolákban több mint 12 ezer 60 éves vagy annál idősebb tanár dolgozik főállásban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, a 2024/2025-ös tanévre vonatkozó adatai szerint a 60. életévüket betöltött, fő munkaviszony keretében foglalkoztatott általános iskolai tanárok száma jelenleg 12 183 fő, ami az ezt megelőző tanévhez képest 10,5, a két évvel ezelőttihez képes pedig 21,3 százalékos emelkedést jelent.

A korcsoportok részletesebb bontásából azt láthatjuk, a legnagyobb arányban azoknak az általános iskolai tanároknak a száma nőtt, akik már 64 évesek is elmúltak: számuk jelenleg 2871 fő, ami a 2023/2024-es tanévhez képest 32,2 százalékos, a 2022/2023-os tanévhez képest (1577 fő) pedig már 82 százalékos növekedés. A 60-64 éves korcsoportba tartozók száma idén 9312 főre emelkedett, ami 5,2 százalékos növekedést jelent az előző tanévhez (8848 fő), és 10 százalékosat a két évvel ezelőttihez (8462 fő) képest.

A statisztikák szerint a mostani tanévben összesen 73 407-en dolgoznak főállású általános iskolai tanárként, kicsivel több mint a felük (37 070 fő), vagyis minden második tanár az 50 éves vagy idősebb korcsoportokba tartozik. Ezen belül a korfa az 55-59 éveseknél nyúlik a legszélesebbre, ami 13 613 főt jelent. De a KSH adataiból az is kiderült, hogy az általános iskolákban jelenleg több mint kétszer annyi 60 éves vagy idősebb pedagógus dolgozik főállásban, mint 30 év alatti fiatal: a 29 éves vagy fiatalabb általános iskolai tanárok száma az idei tanévben 5311 fő, arányuk a teljes létszámhoz viszonyítva 7,2 százalék, míg a 60 éves vagy idősebbeké 16,6 százalék.

Bár a KSH adatközlése a többi iskolatípusra nem tartalmaz ilyen korcsoportos bontást, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, a középiskolákban is hasonló lehet a helyzet. - Sőt, talán még rosszabb is, hiszen a gimnáziumokban szűkebbek a foglalkoztatási lehetőségek, míg az általános iskolákban az alsós tanítók is “feltaníthatnak” a felsőbb évfolyamokra, így jobban el lehet fedni az egyenlőtlenségeket - fogalmazott Nagy Erzsébet.

A PDSZ ügyvivője szerint egyértelmű, hogy az idősebb pedagógusok számának nagy arányú növekedése annak “köszönhető”, hogy a kormány 2022-ben átmenetileg, majd 2023-tól időkorlát nélkül egyszerűsítette a nyugdíjas pedagógusok visszafoglalkoztatásának szabályait a tanárhiány enyhítése érdekében: akár főállásban is visszamehetnek tanítani a nyugdíjuk megtartása mellett. Nagy Erzsébet ugyanakkor emlékeztetett: a nyugdíjasokat nemcsak teljes állásban, hanem óraadóként, megbízási szerződéssel is foglalkoztathatják, vagyis az iskolákban dolgozó idős tanárok száma még annál is magasabb lehet, mint amennyi a hivatalos statisztikákban megjelenik.

A pedagógusok, különösen az általános és középiskolai tanárok elöregedése évek óta problémát jelent, és egyelőre az sem látszik, honnan lesz utánpótlás. Bár idén több mint 21 ezren jelentkeztek a pedagógusképzésbe tartozó egyetemi szakok valamelyikére, az Oktatási Hivatal lapunknak küldött korábbi tájékoztatása szerint ezen belül az öt- vagy hatéves tanárképzésekre mindössze 2226-an jelentkeztek első helyen. 

A miniszter hiányolta, hogy a tavaly a Fidesz támogatásával induló volt főpolgármester-jelölt nem szólal meg a budapesti tömegközlekedésben tapasztalható problémákról. Vitézy Dávid válaszolt.