A Colossal Biosciences kutatói bejelentették, hogy három szürkefarkaskölyköt génkezeltek egy kihalt rémfarkas (Aenocyon dirus) DNS-ével, klónozással és génszerkesztéssel így egy hibrid faj jött létre, amely külsőleg az egykori rémfarkasra hasonlít. Az amerikai sikersorozatban is feltűnő rémfarkas egykor Észak-Amerikában élt, kicsivel nagyobb és robosztusabb volt a most élő szürke farkasnál (Canis lupus), szélesebb volt a koponyája, erősebbek voltak az állkapcsai, és világos, sűrű szőre volt.
Az amerikai biotechnológiai és géntechnológiai cég, a Colossal Biosciences 2021-ben alakult azzal a céllal, hogy kihalt állatokat hozzon vissza az életbe: a gyapjas mamutot, a dodót, és a tasmán ördögöt. Rémfarkasfarkasról eddig nem beszéltek. – Ez hatalmas mérföldkő, az első a sok-sok várható közül, amely jelzi, hogy az alkalmazott újjáélesztő technológiánk működik. A kutatóink egy 13 ezer éves fogból és egy 72 ezer éves koponyából jutottak DNS-hez, és hozta létre az első egészséges rémfarkaskölyköket - mondta Ben Lamm a cég alapítója, vezérigazgatója. Az állatok egy titkolt területen élnek, őrök, drónok és kamerák felügyelete alatt. A létesítményt hitelesítették és regisztrálták az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumánál. Ez azt jelenti, hogy megfelel bizonyos állatvédelmi és szabályozási előírásoknak.
A Colossal kutatói azt állítják létre tudták hozni a farkasok két hiánytalan genomját - teljes genetikai anyagát. Ezt összehasonlították a mai kutyafélék, mint a róka, a sakál és a farkas genomjával, hogy lássák, hol vannak azok a különbségek, amelyek meghatározzák a rémfarkas tulajdonságait, mint például a sűrű, hosszú fehér szőrzet. Ezután a szürke farkasok sejtjeiben 14 génben 20 helyet CRISPR genetikai módosítási technológiával szerkesztettek át, hogy létrehozzák a legígéretesebb sejtvonalakat, amelyeket azután klónozással a donor szürke farkasok petesejtjeibe ültettek át – szerepel a Colossal közleményében. A kifejlődött egészséges embriókat azután ismét átültették nagytestű kutyákba, amelyek kihordták a három kölyköt. 2024 október 1-én császármetszéssel két hím kölyök született, Romulus és Remus, majd egy nőstény, Khaleesi 2025. január 30-án. Ezek genetikailag 99,9 százalékban szürke farkasok. Vannak viták a kutatók között, hogy mennyi gént kell megváltoztatni, hogy rémfarkasok jöjjenek létre, de ezek inkább csak filozófiai elmélkedések – mondta Love Dalén, a Stockholmi Egyetem kutatója, a Colossal tanácsadója. A sikertől azért nincs mindenki elragadtatva, Nic Rawlence, az Otago University kutatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Colossal kutatói fogták magukat, a szürke farkas és a rémfarkas körülbelül 19 ezer génjéből kineveztek 14 gént fontosnak, hogy aztán 20 helyen változtassanak bennük. – A 13 ezer éves fogból és a 72 ezer éves koponyából nyert DNS olyan, mintha friss DNS-t betennél 500 fokon egy éjszakára a sütőbe. Soha nem lesz a régi – érzékeltette a különbséget a kutató.
A Colossal, amióta Lamm és a Harvard University genetikusa, George Church megalapította, már 435 millió dollárt gyűjtött. Elsődleges céljuk a mamut újjáélesztése. Ez hosszabb folyamat, mint gondolták, 2028-ra ígérik az első borjút.