A Társaság a Mesterséges Intelligencia Fejlődéséért szervezet 475 mesterséges intelligenciával (AI) foglalkozó szakembert kérdezett meg arról, sikeres lehet-e a jelenlegi MI-k továbbfejlesztése olyan szintre, hogy felülmúlják az emberi gondolkodást: a megkérdezettek 76 százaléka szerint ez valószínűtlen, vagy nagyon valószínűtlen. A társaság elnöki testülete nemrégiben jelentést adott ki a AI jövőjéről azért, hogy segítsék a techcégek részvényeseit abban, hogy lássák, a közelmúlt fejlesztései hogyan alakították át a AI képességeit, hogy tisztában legyenek a kutatások módszertanával, a kutatói közösségekre és környezetekre gyakorolt hatásaival. Az összefoglaló jelentés szerint a MI-fejlesztők végcélja az mesterséges általános intelligencia (AGI), vagyis az emberi gondolkodási szintet elérő, minden területen bevethető mesterséges intelligencia. Azonban a szakemberek széleskörű vélekedése szerint ez zsákutca.
Ezek a hatalmas befektetések a AI feljavítására anélkül, hogy bármilyen ezzel összefüggésbe hozható erőfeszítés történne arra nézve, hogy megértsük, mi történik, számomra mindig is melléfogásnak tűnt. Nagyjából egy évvel ezelőtt mindenki számára nyilvánvalóvá kezdett válni, hogy a magasabb szintre emelés olyan határra jutott, ahol megállt” - mondta a New Scientistnek Stuart Russell a Kaliforniai Egyetem informatikusa, aki közreműködött a jelentés elkészítésében.
Csak 2024-ben a kockázati tőkebefektetők - akik olyan kezdő vállalkozásokat pénzelnek, amelyek nem biztos, hogy sikeresek lesznek - hatalmas összeget, 56 milliárd dollárt fordítottak a AI-versenyre. Az összeg nagy részét olyan óriási adatközpontok kiépítésére fordították, amelyek a generatív AI-k - amelyek nem pusztán szövegek elemzéséből vonnak le következtetéseket, mint például a Chat GPT - képzéséhez szükségesek. A Microsoft 2025-ben 80 milliárd dollárt fordítana a AI infrastruktúrájára azzal együtt, hogy ezeknek az adatközpontoknak az energiaigénye hatalmas. Ennek kielégítésére a Microsoft szerződést írt alá a Three Mile Island-i atomerőmű újranyitása érdekében, aminek energiatermelésére szüksége van, de a Google és az Amazon is tervezi nukleáris energia bevonását.
Sam Altman az Open AI vezérigazgatója tavaly novemberben azt mondta, 2025-re várja a generatív intelligencia megjelenését, de azok az ígéretek, melyek szerint a AI határtalan fejlődés előtt áll, mindig is ingatag talajon álltak. Jellemző erre a kínai DeepSeek vállalat AI-modellje által okozott jelenlegi egzisztenciális válság. A DeepSeek V3 simán tartja a lépést a több milliárdba került nyugati társaival annak ellenére, hogy fejlesztése a töredékébe került azoknak, állítólag mindössze hatmillió dollár volt. Egy másik ilyen jele a megtorpanásnak, hogy az Open AI kutatói már tavaly novemberben kiderítették, hogy a nagy nyelvi modelljük, a Chat GPT új verziója sokkal kevesebb, vagy semmilyen fejlődést sem mutatott elődjéhez képest, miközben a korábbi modellek jól észrevehetően különböztek elődeiktől.
Berobbant a kínai mesterséges intelligencia, a DeepSeek megkérdőjelezi az Egyesült Államok fölényét isMindenesetre, ha az, hogy a Microsoft elkötelezte magát több milliárd dollár elköltésére jelent valamit, akkor ez még mindig annak a jele, hogy a hatalmas vállalatok nagy erőket mozgósítanak a MI fejlesztésére. Eközben a kisebb, rugalmasabb startupoknak kell majd kreatívan megoldaniuk, hogyan érhetnek el többet kevesebb erőforrással.