Az izraeli kormányfőt háborús bűnökkel vádoló Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) „politikai bírósággá alakulásával” indokolta Orbán Viktor Benjámin Netanjahuval közös sajtóértekezletén, hogy kormánya az izraeli miniszterelnök látogatásához időzítve bejelentette: Magyarország kilép a szervezetből. Az ICC átalakulását „legvilágosabban az Izraellel kapcsolatos döntések mutatták meg” – érvelt Orbán Viktor, hozzátéve, hogy egy ilyen bíróságban "egy magára valamit adó demokratikus jogállam, mint amilyen Magyarország nem vehet részt.”
Orbán Viktor az elmúlt évek globális biztonsági fenyegetéseinek egyik legsúlyosabb példájaként hozta fel a palesztin Hamász Izrael elleni 2023. október 7-i terrortámadását, és kiállt a zsidó állam önvédelemhez való joga mellett. Ő és vendége nem tértek ki Izrael válaszul indított, másfél éve tartó pusztító gázai háborújára, holott az ICC tavaly novemberben azzal a váddal adott ki elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu és korábbi védelmi minisztere, Joáv Galant ellen, hogy büntetőjogi felelősség terheli őket a gázai műveletek során okozott tömeges éhínségért, ami háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
Megérkezett Budapestre Benjámin NetanjahuAz EU-ban lezajlott változásokra áttérve Orbán Viktor kijelentette, Magyarország az elmúlt években a szabadság szigete volt Európában, s a zsidó-keresztény civilizáció elszánt őre és zászlóvivője. – Mindannyiunkat meglepett az elmúlt évtizedben, mondta, hogy Nyugat-Európában az antiszemitizmus soha nem látott méreteket öltött – fogalmazott. Megismételte, hogy Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben, ezért Európában ma a zsidó közösségek közül a Magyarországon élők érezhetik magukat a legnagyobb biztonságban.
Arról beszélt, hogy „az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, az illegális migráció szükségszerűen hozza magával annak növekedését, ám a brüsszeli elit ezt nem tudja, nem akarja megállítani. Magyarország azonban semmilyen migrációt nem fogad el, semmilyen európai migrációs megállapodást nem enged érvényesülni, mert az az itt élő polgárok biztonságát veszélyeztetné.
Orbán Viktor: Az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, és a brüsszeli elit ezt nem akarja megállítaniElmondta, hogy 150 izraeli vállalat dolgozik ma Magyarországon, kiemelkedően a gyógyszeriparban és a high-tech szektorban. Hozzátette, hogy a kétoldalú együttműködés kiterjed a hadiipari katonai-biztonsági együttműködésre is. – Izraeltől számos technológiát vásároltunk, és építettünk be a magyar katonai rendszerbe, s ezt az együttműködést folytatjuk – mondta.
Az izraeli kormányfő megköszönte, hogy Orbán Viktor vezetése alatt Magyarország büszkén és megingathatatlanul kiáll Izrael mellett az EU előtt, az ENSZ-ben, és bátor lépést tettek a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen is. Az ICC-t korrupt szervezetnek nevezte, s azt mondta, „Magyarország az első, amely kivonul ebből a rothadásból”, és ezt (...) világszerte nagyra értékelik.
Netanjahu kifejtette, hogy „a zsidó-keresztény nyugati civilizáció jelenleg támadásnak van kitéve a radikális iszlám részéről”, amelynek a Közel-Keleten Irán a hajtómotorja. „Mi eltiporjuk a terrorizmusnak eut az iráni tengelyét, amely(...) Európát is keményen támadta” – mondta. – Talán vannak Európában, akik nem értik, de Orbán Viktor megérti, hogy ez egy közös erőfeszítés az értékeink és biztonságunk védelmében” – hangoztatta.
Egy húszéves mulasztás
Lattman Tamás nemzetközi jogász szerint EU-s konszenzust bontott fel az Orbán-kormány azzal, hogy kilépteti Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) létrehozó 1999-es római statútumot az első Orbán-kormány idején fogadták el, majd 2001 őszén a fideszes többségű magyar országgyűlés is ratifikálta. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter kifogása, miszerint Magyarország ugyan aláírta, de nem ültette át azt a magyar jogrendbe, tárgytalan, hiszen a nemzetközi szerződés annak aláírásától fogva hatályos kötelezettséget ró a részes államra – szögezte le a szakember. Hozzátette: az a magyar Országgyűlés tagjainak húszéves mulasztása, hogy a római statútum hazai elfogadásáról csupán egy országgyűlési határozat született.
Lattman szerint a kilépésünk bejelentése, ráadásul az ICC hatályos elfogatóparancsának hatálya alatt álló Benjamin Netanjahu elnök látványos budapesti fogadása mögött az a politikai szándék állhat, hogy Orbán Viktor az erős ember képét akarja mutatni. A lépés azonban tovább ronthatja Magyarország megítélését az Európai Unión belül, hiszen nemcsak minden uniós tagállam aláírta a Római Statútumot, de az Európai Közösség a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság legfontosabb anyagi támogatója is egyben.Mosolygó Miklós