Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára szerint elveszett azoknak az orvosoknak és ápolóknak a szabadsága, akiknek nem adták ki a pihenőidőt az elmúlt években – derül ki a Magyar Orvosi Kamara vasárnap este közzétett Facebook-posztjából. A MOK szerint az egészségügyet sújtó munkaerőhiány miatt több ezer orvos és ápoló nem kapta meg a szabadságát, a politikus levélben tájékoztatta a MOK-ot arról, hogy már nem is fogja.
A Népszava már 2023 decemberében cikkezett arról, hogy a Covid-járvány miatt jutalmul kapott szabadságokat nem tudták felhasználni az egészségügyi szakdolgozók, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) akkori adatai szerint csak az ápolóknak átlagosan 15-20 napnyi szabadsága ragadt benn. A MOK most azt írja, hogy nem fogadja el ezt az államtitkári álláspontot, és felhívja a figyelmet, hogy a 2003/88/EK irányelv 7. cikke és az Európai Unió Alapjogi Chartája 31. cikkének (2) bekezdése egyaránt deklarálja a munkavállalók éves fizetett szabadsághoz való jogát. Ezen túl Az Alaptörvény XVII. cikke is kimondja, hogy minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz.
Új év, régi hiány – A szakdolgozói béremelések körüli bizonytalanságok miatt akár komplett kórházi osztályok válhatnak működésképtelennéEmiatt a MOK arra kéri Takács Pétert , hogy vizsgálja felül az álláspontját, gondoskodjon az egészségügyi dolgozók felgyülemlett szabadságának kiadásáról, mégpedig azzal, hogy a munkáltatókat felszólítja a mielőbbi intézkedésre. „Amennyiben jogértelmezésük szerint nem áll fenn ennek jogszerű lehetősége, akkor még a tavaszi ülésszakban korrigálják ezt a jogalkotási hibát” – jegyzi meg a szervezet, hozzáfűzve, a betegeknek joguk van ahhoz, hogy olyan orvosok és ápolók gyógyítsák őket, akiknek az állam biztosítja, hogy munkájukat megfelelő testi és pszichés állapotban tudják végezni.