Budapest;gyilkosság;tüntetés;lakástűz;Patent Egyesület;halott nő;

- „Bocsánatkérés helyett valódi változást akarunk” – Tüntettek a Kossuth téren a lakástűzben meggyilkolt nő halála után

Amíg nincs változás, a következő áldozat már most veszélyben van. A Patent Egyesület petícióban követeli, hogy a magyar rendőrök kötelező, átfogó áldozatvédelmi képzést kapjanak.

Kezdésre néhány száz ember gyűlt össze szombat délután 3 órakor a Budapest V. kerületében lévő Stollár Béla utcában azon a megemlékezésen, amelyet a lakástűzben meggyilkolt japán nő emlékére tartanak. A Patent Egyesület – amelynek az áldozat az ügyfele volt – a  főhajtás mellett demonstrációt is szervezett Amíg nincs változás, a következő áldozat már most veszélyben van címmel, ennek a résztvevői fél 4-kor gyülekeztek az ügyet eleinte látványosan rosszul kezelő V. kerületi Rendőrkapitányság épülete előtt, ahonnan aztán a Kossuth térre vonultak tüntetni az Országház előtt. 

Az V. kerületi Rendőrkapitányság előtt annak a fotós és modell Bertók Krisztinának az édesanyja mondott beszédet, aki 2023-ban, 23 évesen lett öngyilkos, minden jel szerint egy bántalmazó párkapcsolatban elszenvedett sérülések eredményeként. Édesanyja most arról beszélt, mostanáig sem tudja, mi történt aznap, amikor a lánya meghalt, a rendőrök nem voltak segítőkészek, azokat a dokumentumokat sem kapta meg, amelyek bizonyítékul szolgáltak arra, hogy a lánya feljegyzéseket készített a bántalmazó partneréről. Eközben a résztvevők az épület falára papírlapokat ragasztottak a rendőrség által hasonló ügyekben tett feljelentések elutasításával. 

A lakástűzben meggyilkolt japán nő ügyében a rendőrség bocsánatot kért, és úgy tűnik, most már tekintettel van az ügy érzékenységére, legalábbis a megemlékezést és a tüntetést is főleg rendőrnők biztosítják. 

Az Országház előtt a Patent Egyesület aktivistái először olyan nők történeteit olvasták fel, akiket a rendőrség magára hagyott, amikor segítséget kértek. – Hisztériás bejelentéseket nem veszünk komolyan – mondta állítólag egyszer egy rendőr a fiatal édesanyának, aki a hatóságokhoz fordult, de a rendőrök jellemzően csak akkor lépnek, ha már folyik a vér.   

A Patent Egyesület petíciót indít, amelyben kötelező, átfogó  áldozatvédelmi képzést követel a rendőröknek a nők elleni erőszakról. Ebben is szerepel, hogy bocsánatkérés helyett valódi változást akarnak, mert

a bocsánatkérés nem adja vissza az életeket.

„Azt akarjuk, hogy egy nő, aki veszélyben van, ne legyen láthatatlan a hatóságok számára. Hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól tartania, hogy a válasz egy vállvonás lesz. Hogy a rendőrség ne az utolsó utáni pillanatban lépjen – hanem akkor, amikor még van esély megakadályozni a tragédiát” – hangzik a petíció szövege. Cél a tízezer aláírás összegyűjtése, amelyet március 8-án tízezer támogatóval akarnak átadni. 

Ez a Mérce élő közvetítése a tüntetésről:

Az ügyben hosszan faggatták Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert is a legutóbbi kormányinfón. Bár a tárcavezető politikus hárította a felelősséget, azt elismerte, hogy az ügyben nemcsak a rendőrségi, hanem a bírósági gyakorlatot is felül kellene vizsgálni. 

Mint megírtuk, szerdán az Országos Rendőr-főkapitányság bocsánatot kért, amiért a gyanús körülmények ellenére a nyomozás eleinte kizárta az idegenkezűség lehetőségét a japán nő ügyében. Az ügyben a volt férjet, egy 43 éves ír férfit azóta le is tartóztatták. Hogy az első állításokkal szemben mégis idegenkezűség történhetett, arra a Patent Egyesület hívta fel a figyelmet, amelynek a japán nő az ügyfele volt. A szervezet közlése szerint a Budapesten élő, két kisgyerekét egyedül nevelő nő 2023-ban kért jogi segítséget, rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá. Több feljelentést tett volt férje ellen, fél év alatt ötször járt a rendőrségen, de a hatóságok nem léptek közbe.

Arról, hogy az ügyben fordulat áll be, és emberölés miatt indult nyomozás, a BRFK életvédelmi osztályának vezetője, Gál Sándor tett bejelentést még a rendőrségi bocsánatkérés előtt. Elmondta, hogy 2025. január 29-én, 13 óra 23 perckor érkezett bejelentés a 112-es segélyhívóra, miszerint tűz ütött ki a Stollár Béla utcai társasház harmadik emeletén. A tűzesetről az érintett lakás tulajdonosa, egy 43 éves ír férfi tett bejelentést, a katasztrófavédelem munkatársai 13:28-kor érkeztek a helyszínre, és azonnal megkezdték a tűz oltását. A lángokat 13:40-re sikerült eloltani. A tűzoltók a lakás bejárati ajtaján keresztül jutottak be, amely nyitott állapotban volt. A tűz a nappaliban keletkezett, ahol a lángok intenzíven égtek. Az oltás befejezése után a tűzoltók egy elszenesedett női holttestet találtak a helyiségben.

A nyomozók elsőként a helyszíni kamerafelvételeket elemezték, azonban sem azokon, sem az adatgyűjtések során nem találtak bűncselekményre utaló bizonyítékot. Az áttörés akkor következett be, amikor kiderült, hogy az áldozat volt férjének elmondása nem egyezik teljesen aznapi mozgásával. Gál Sándor közlése szerint a férfi reggel a gyerekeivel együtt elhagyta a lakást, majd valahol átöltözött, a fején kámzsával és sisakkal tért vissza. A feltételezések szerint a lakásban megölte volt feleségét, majd távozott, ismét átöltözött, és később visszatért, hogy bejelentést tegyen a 112-es segélyhívón. A február 3-án elvégzett igazságügyi orvosszakértői boncolás bántalmazásra utaló nyomokat tárt fel az áldozaton. Még aznap emberölés bűntette miatt indult nyomozás, majd a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egysége 23 óra körül elfogta a férfit egy IX. kerületi, Ferenc körúti társasházban. Kihallgatták és őrizetbe vették, de azóta is tagadja a bűncselekmény elkövetését.

Úgy tűnik, a kardiológián valójában szinte semmi nem történt.