Harkiv;kutyamenhely;ügető;orosz-ukrán háború;

- Kutyák százait mentik a harkivi lóversenypályán

Kétezer kutya, háromszázötven ló, többtucatnyi tehén, kecske, bárány. Ez a látvány fogadta azokat, akik a teljes körű orosz invázió megindulása utáni hónapokban a harkivi lóversenypályára látogattak. A cári idők és a későbbi szovjet lótenyésztés egyik fellegvárának számító 177 éves intézményből a háború kezdetével azonnal evakuálták az ott tartott százhúsz versenylovat. Az istállók azonban nem maradtak üresen. A helyeket heteken belül többszörösen feltöltötték az ostromlott falvakban és városokban hátrahagyott, gazda nélkül maradt állatok.

Az ügető, amely megélt két világháborút és egy bolsevik forradalmat, majd a kilencvenes években lassú hanyatlásnak indult, ismét történelmi időknek vált az elszenvedőjévé. A lóversenypálya 1848-as alapításakor a város még a cári Orosz Birodalomhoz tartozott, ezúttal azonban nem a németek, hanem maga Oroszország támadta meg. Ez az ott dolgozóknak is sokkoló volt.

„Nem vagytok normálisak – meséli Anton, miként csittegte le barátait 2022. február 23-án este, amikor a Vörös Hadsereg napján azt latolgatták, Oroszország megtámadja-e Ukrajnát. – Másnap mehettem is őket evakuálni.”

A háttértáncos léptei

Anton, aki a néhai orosz énekes, Alla Pugacsova táncosa volt, ma az egykori ügető alkalmazottja. Ő kísér minket, amikor az ütött-kopott, egykori szecessziós lelátó mellett belépünk az elkerített komplexumba. Egy ideig észre sem vesszük, hogy a versenypályán sétálunk, annyira benőtte a gaz az egykori kifogástalan gyepet három év kényszerszünet után. Az irány eltéveszthetetlen, több száz méterről hallatszik a csaholás az egykori istállókból. Bár több mint ezer kutyát sikerült örökbe adniuk, nagyjából 750-en még a következő gazdájukat várják. Tömeges eutanáziára eszközök sem lennének, de legfőképpen szándék nincsen.

Vezetőnk, Anton sikeres táncoskarriert tudhat maga mögött, egykor második helyezett volt a Szovjetunió tehetségkutatóján. Ezt követően került Alla Pugacsova szovjet szupersztár moszkvai produkciós csapatába, hazatérve pedig három tánciskolát üzemeltetett. A háború kitörésével azonban a gyerekek többsége elköltözött a városból, így most jobb híján itt önkénteskedik, napi húsz kilométert sétálva az ügetőn, hogy a rábízott tucatnyi kutyát mindennap megsétáltassa, kétszer.

„Ha hazaérek, felrakom a lábam, és csak nyögök, úgy elfáradok a sok sétában” – mondja nevetve.Nem idegen számára a környezet. Gyerekkora nagy részét az ügetőn töltötte, több száz futamot izgulva végig vasárnap délutánonként, míg apukája „ügyeket intézett” a lelátón a nyolcvanas, kilencvenes években. Nem firtatjuk az ügyek tárgyát. Édesanyja még mélyebben beágyazódott a létesítmény életébe: az egyik legjobb fogathajtó volt a városban.

Mostanra a tehenek, bárányok és kecskék eltűntek, a kutyák harmada nem, és lovak is érkeztek: tucatnyi találta meg második otthonát az ügető kerítései közt. Avgyijivka, Vov­csanszk, Kupjanszk, Csasziv Jár, sorolja származási helyüket Anton, amelyek egybeesnek a híreket is domináló, legforróbb háborús katlanok nevével.

Fütyülő rakéták közt

„Kicsi koromtól kezdve megbámultam a lovas szekereket az utcán, imádtam a filmeket, amikben lovasokat mutattak, és mindig azon gondolkodtam, milyenek lehetnek ezek az állatok. De jó lenne őket megismerni közelről!” – ezt már az ügető igazgatója, Leontyij Nyikolájevics meséli. Tizenkét éves korában lesétált az ügetőre, és ott ragadt. Mindent megtanult a lovakról, az egyetemen elvégezte a lovassport szakot, és egyre feljebb lépdelve a ranglétrán az intézmény igazgatója lett. A háború kitöréséig versenyek tartásából és a lovas rendőrség igényeinek kiszolgálásából tartotta fenn magát az intézmény, azóta viszont csak adományokból. A tudás és a szakértelem azonban megmaradt, és olykor nagyon jól jött.

„Telefonhívást kaptunk két katonától, hogy itt harcolnak Avgyijivkában, és az ostrom kellős közepén azt látják, hogy a belvárosban csatangol egy megbokrosodott ló, be tudnánk-e valahogy fogni” 

– meséli Anton. Útnak indultak egy lószállító autóval és egy másik lóval, aminek a csali szerepét szánták a műveletben. A város szélén leparkolták a járművet, az igazgató pedig belovagolt az ostromlott város sűrűjébe. A fiatal állat a társát megpillantva, a várakozásoknak megfelelően, odalépdelt hozzájuk. Így történt, hogy nem mindennapi látványként vezetett ki lóháton egy másik hátast a fütyülő rakéták között Leontyij Nyikolájevics igazgató.

Az ország egyetlen akadálymentes, integratív szemléletű edzőtermében, a budapesti Tátra utca 6.-ban találkoztunk Gusztos Péterrel, volt SZDSZ-es országgyűlési képviselővel (2002–2010), aki immár másfél évtizede lecserélte a politikát a civil munkára. Korábbi párjával, Kovács Patrícia színésznővel együtt alapították 2010-ben a Suhanj! Alapítványt, amely fogyatékkal élőknek és épeknek nyújt közös sportolási lehetőséget, mozgásos programokat, társaságot. Tavaly novemberben a Suhanj! Alapítvány megkapta az Aktív Magyarországért díjat is, amelyet az alapítvány vezetője Révész Máriusztól vett át.