Amikor Vörös Imre akadémikus, volt alkotmánybíró cikkében (2012. március 7. HVG), majd könyvében (Államcsínytevők, Noran Libro, 2021.) kifejtette, hogy Orbán és társai csak úgy voltak képesek maffiaállamukat kiépíteni, hogy lappangó módon államcsínyt hajtottak végre, a magyar jogtudósok, filozófusok, politológusok többsége felzúdult ezzel az értelmezéssel szemben. Pedig Vörös Imre precízen megindokolta álláspontját: „még a mostani alaptörvény is kimondja: a magyar állam működése a hatalom megosztásának elvén alapszik, továbbá senkinek a tevékenysége nem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, kizárólagos birtoklására, az ilyen törekvésekkel szemben törvényes úton mindenki jogosult és köteles fellépni.”
Néhány nappal ezelőtt a Közép- és Kelet Európa történetét már féltucat könyvében alaposan elemző Timothy D. Snyder írta le az amerikai elnökválasztás óta elindított „Thinking about” (Gondolkodva) blogjában, hogy amit Trump elnökként végrehajt – Elon Musk iránymutatásai alapján -, az bizony államcsíny a javából („Of course it’s a coup”).
KIÉ A TELEKKÖNYV? Korábban is ismert volt a tulajdonszerzésnek az a közokirathamisítással kombinált speciális módja, amit a telekönyvi eljárás megindításának jelzésére szolgáló „széljegy” bejegyzésével – és némi összejátszással - hajtottak végre. A széljegyre való hivatkozással már nagyon sok átverésre, elsősorban idősebbek lakásának megszerzésére került sor, és bizony évekbe kerül a bűnszervezetben (összejátszás) elkövetett csalás leleplezése, illetve ezt követően – ha egyáltalán lehetséges – az eltulajdonított ingatlan visszaszerzése.
Ez azért különösen nehéz, mert ha már „széljegy” (ami szinte semmit sem jelent) került a megszerezni kívánt ingatlan tulajdoni lapjára, akkor a laikusok - a közhiteles nyilvántartásban bízva és hiszékenységüktől hajtva - hajlandóak elhinni, hogy kapnak is valamit a pénzükért. Pedig a földhivatali portál világosan fogalmaz: „A tulajdoni lap tartalmát érintõ kérelem esetén a beadvány iktató számát a benyújtás napján a tulajdoni lapra rávezetik, ezzel széljegy kerül a tulajdoni lapra. A széljegy tájékoztat arról, hogy az eljárás megindult, és jelzi az ügyintézés sorrendjét, azaz az ügy rangsorát is. A tulajdoni lapon feltüntetett széljegy a bejegyzés, átvezetés, feljegyzés iránti ingatlan-nyilvántartási eljárás megindítását tanúsítja. A széljegy csak azt jelzi, hogy a kérelem elbírálása folyamatban van, a kérelemnek a hivatal helyt adhat, illetve elutasíthatja.”
Az alcímben feltett provokatív kérdés csak azért jutott az eszembe, mert az utóbbi időben biztos megsokasodnak a „széljegyek” a vasúti ingatlanok (a Rákosrendező vasútállomás környékén lévő terület vagy a 99 éves használatba adni kívánt „lelakott” pályaudvarok) tulajdoni lapjain. Van-e alkotmányos korlátja annak, hogy a „hatalmat kizárólagosan birtokló és gyakorló” maffiaállam „saját lábán álló” vezetői azt írjanak be széljegyként, amit csak akarnak?
SZABAD HOZZÁFÉRÉS A LEGFÉLTETTEBB ADATAINKHOZ. Hosszú évtizedekig Magyarországon nem voltak összekapcsolhatóak a különböző helyeken és nyilvántartásokban tárolt személyes adatok, hogy így, elsősorban a német Alkotmánybíróság elveit követve eleve megakadályozzák azt a gyakorlatot, amelyet a kommunista vagy náci diktatúrák a személyek véleményének, pártválasztásának nyilvántartására, a „káderezésre” folytattak. (Ld. József Attila: Levegőt! „Számon tarthatják, mit telefonoztam s mikor, miért, kinek. Aktákba irják, miről álmodoztam s azt is, ki érti meg.”)
A korábbi törvényi tilalom a nemzeti konzultációs kérdőívek kiküldésének „elősegítése” érdekében megszűnt, sőt azzal, hogy megkönnyítették az állampolgárok ügyes-bajos dolgainak elektronikus intézését, és bevezették a digitális állampolgárságot (DÁP), az ellenkező irányba tartó hullám indult el. Én magam hatalmazom fel, sőt kérem a hatóságot, hogy a „könnyebb” ügyintézésem érdekében minden adatomat összekapcsolhassa.
Innét már csak egy macskaugrás összekapcsolni a megtakarítási szokásaimra, ingatlantulajdonomra, bevételi forrásaimra vonatkozó adatbázisok nyilvántartásait, amelynek segítségével totális állami megfigyelés tárgyává válhatok, mi több, bármikor eljárást indíthatnak ellenem: pl. „Hol volt és mit vásárolt Kovács elvtárs a legutóbbi Békemenet idején?”.
Nem véletlen, hogy – felismerve a digitális korszak uralásában rejlő lehetőségeket – a Trump elnökségével (királyságával) fémjelzett totális amerikai diktatúra kiépítésében vélhetően főszerepet játszó, semmilyen demokratikus választáson eddig részt nem vevő, ott tisztséget nem szerző Elon Musk mint az elnök megbízottja azonnal hozzákezdett az amerikai Pénzügyminisztérium kifizetési adatbázisának megszerzéséhez. Egy másik lépéssel pedig az elnök ellen nyomozó FBI tisztek és a január 6-i puccskísérlet résztvevőivel szembeni nyomozati cselekmények végrehajtói névsorát és érzékeny adatait szedik össze.
Ahogy erről Timothy D. Snyder a már idézett blogjában ír:
egy modernkori államcsínyt nem fegyveresek hajtanak végre a hivatali helyiségekbe behatolva, hanem nyakkendős, öltönyös urak a laptopjaikkal, akik az államhivatalokba beférkőzve a személyes szabadságot megtestesítő személyes és vagyoni adatok tömegéhez férnek hozzá.
Nem lopnak el külön semmit, csak MINDENT.
AMI A TIÉTEK (VOLT), AZ A MIÉNK (LETT). A lappangó államcsíny egyenes következménye, hogy amiről eddig azt hittük, hogy a miénk, vagy legalábbis hasznosítása a nyilvánosság előtt, közös döntéssel – pl. a kormányéval és a Fővárosi Önkormányzatéval - történik majd, az meglepetésszerűen arab vagy haveri körben köt ki. A maffiaállam saját lábon álló vezetője mosolyogva, sajtóértekezleten mutatja be, hogy ezentúl majd Alibaba sejk dönt arról, mikor mehetünk be egy eddig átjárhatónak hitt területre, Sasszem basa százemeletes épületének villódzó fényeiben tükröződik majd a Millenniumi emlékmű, vagy a Kászim bej által aláírt szerződésre alapított „széljegy” törléséért városunk éves költségvetésének a felét kell befizetni a maffiaállam egyszámlájára.
Mostantól bárkinek a széljegye megjelenhet a sajátunknak hitt öröklakás tulajdoni lapján, hiszen ez csak egy aprócska csíny az egy egész állam megszerzése érdekében végrehajtott államcsínyhez képest. A széljegyekre elég lesz ennyit írni: államcsíny, oszt volt tulajdon, nincs tulajdon. Büszkék lehetünk, hogy még a nagy Amerika is tőlünk tanul.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.