oktatás;HÖOK;Erasmus;Pannónia program;

 Beszállókártya a Pannónia Programhoz

- Csak ideiglenes megoldás az Orbán-kormány Pannónia Programja

Átmenetileg jó csak a magyar Erasmus – állította lapunknak a HÖOK sajtófőnöke, miután a kormány már hatalmas sikerként hivatkozik a magyar adóforintokból finanszírozott „pótprogramra”.

Legfeljebb ideiglenes megoldásként lehet tekinteni a kormány által létrehozott Pannónia Programra, az uniós finanszírozású Erasmus+ csereprogramot hosszabb távon nem tudja helyettesíteni – nyilatkozta a Népszavának Budai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) sajtófőnöke, miután Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egy, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren rendezett múlt heti “ünnepségen” a Pannónia Program sikereiről számolt be.

A rendezvényen azt ünnepelték, hogy eddig háromezer magyar hallgató vett részt a Pannónia programban – ami körülbelül a harmada annak a hallgatói számnak, amennyien az uniós Erasmus+ programban részt vettek az utóbbi években. Az Európai Bizottság statisztikái szerint Magyarországról 2022-ben 8497 fő, 2023-ban 9643 fő juthatott ki külföldi egyetemekre az Erasmus keretein belül. Az EU Tanácsa azonban 2022 decemberében úgy döntött, az uniós csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási programból is kizárják azt a 21 magyar egyetemet, amelyek “modellváltás” néven olyan közérdekű vagyonkezelő alapítványokhoz kerültek, ahol az irányító testületekben kormányközeli személyek, üzletemberek, illetve akkor még aktív politikusok is dönthettek az uniós támogatások felhasználásáról, a pénzek szabályos elköltése pedig nem volt biztosított.

A döntést követően már nem lehetett új szerződéseket kötni az érintett magyar egyetemekkel, de a korábban megkötött megállapodások még folytatódhattak, így még 2024 nagyobb részében is tanulhattak a modellváltó egyetemekre járó magyar hallgatók külföldi egyetemeken. A bizottság adatai szerint tavaly összesen 8355 fő vett részt Magyarországról az Erasmus+ programban. Ám 2024 szeptemberétől ez a lehetőség az összes modellváltó egyetemen megszűnt, miután a kormánynak még mindig nem sikerült megállapodnia az Európai Bizottsággal. Így az érintett egyetemek hallgatói már csak a hazai finanszírozású Pannónia Programban vehetnek részt az uniós támogatással megvalósuló Erasmus helyett.

A repülőtéren rendezett múlt heti ünnepségen Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora azt mondta az MTI tudósítása szerint, hogy a Pannónia Program “átvette az Erasmus helyét”. Ezt azután jelentette ki, miután arról beszélt, hogy az Óbudai Egyetem hallgatóinak két százaléka vett részt a programban az első félévben. A HÖOK sajtófőnöke ellenben úgy vélte, arra kérdésre, hogy a Pannónia Program át tudja-e venni az Erasmus helyét, a válasz egyértelműen az, hogy nem. – Már csak azért sem, mert a Pannóniát magyar adóforintokból finanszírozzák, az Erasmus pedig EU-s támogatásokból működik. Átmeneti intézkedésnek nem rossz, de hosszabb távú megoldásnak nem jó – fogalmazott Budai Marcell.

Egyelőre alulmúlja a várakozásokat

A 2024-ben indult Pannónia Program első projektszakasza 10 milliárd forintos pályázati kerettel indult, az idén őszi, valamint a 2026. tavaszi program keretösszege ugyancsak 10 milliárd forint. A tervek szerint ebből mintegy 8500 hallgatónak biztosíthatnak ösztöndíjat a külföldi tanuláshoz, ám az eddigi résztvevők száma a kormány korábbi várakozásait is alulmúlta, a tavalyi projektszakaszba is 8 ezer hallgatót vártak.

Ha tippelnem kell, akkor lakóparkra voksolnék – mondja Ambrus Tibor csopaki polgármester a készülő nyaralóövezeti beruházásról.