konferencia;önvizsgálat;problémák;Magyarországi Református Egyház;kegyelmi botrány;

Kodácsy Tamás és Balog Zoltán 2022-ben

- Református önvizsgálat: csak tünet az elnöki kegyelmi botrány, mély problémákat jelez

A megújulásról tartott református konferencia azt is bebizonyította, hogy a kegyelmi ügy nincs lezárva az egyházban – derült ki az egyik szervező, Kodácsy Tamás lelkész szavaiból.

Ahogyan arról beszámoltunk, a múlt héten Református Megújulás Konferencia néven nagyszabású rendezvényt tartottak a Ráday utcában. Novák Katalin időközben lemondott köztársasági elnök Balog Zoltán református püspökre hallgatva adott kegyelmet Kónya Endrének, a bicskei pedofilügyben elítélt igazgatóhelyettesnek. Balog püspök révén így a református egyház is részesévé vált a kegyelmi botránynak. A megújulási konferenciát olyan református lelkészek, teológusok szervezték – Kodácsy Tamás, Pecsuk Ottó, Thoma László –, akik úgy látják, még nem történt meg az ügy megfelelő teológiai feldolgozása.

A zsinat elnökségi tanácsa, azaz a református egyház vezetői elvállalták a konferencia fővédnökségét, de az eseménytől távol maradtak. Úgy gondolták, „a szabad véleménycserét az szolgálja a legjobban”, ha személyes jelenlétükkel nem befolyásolják a felszólalókat.

Hosszú idő óta nem történt olyan a református egyházban, hogy egy alulról jövő kezdeményezés, amely az egész közegyházat érintette, így megvalósulhatott – mondta a konferenciát értékelő tájékoztatón Pecsuk Ottó. Korábban hiányolta, hogy az egyházban nem tudnak „a nyilvánosság, az őszinteség és a bátorság hangján” kommunikálni egymással. A konferencia azonban, amely „testvéri légkörben és konstruktívan” zajlott, megfelelt ennek az elvárásnak.

A rendezvény visszaigazolta, hogy szükség van ilyen típusú nyilvánosságra az egyházban – állapította meg Pecsuk Ottó. Pozitívumként értékelte, hogy sem verbális agresszió, sem másfajta incidens nem történt. Pedig előzőleg jó esély látszott arra, hogy nem sikerül zavartalanul megrendezni az eseményt: a konferenciával egy időben – a szervezők kérése ellenére – tüntetést is tartottak.

Kodácsy Tamás közlése szerint a konferencián több mint háromszázan voltak jelen, mindenféle korosztályból. „Az élő egyházat láttam ebben a konferenciában” – fogalmazott. A visszajelzések alapján a résztvevők túlnyomó többség folytatást szeretne, és a szervezők bíznak abban, hogy a párbeszéd több szinten, többféle formában valóban folytatódni fog.

Az egyház felelős vezetőivel is beszélni szeretnének a felmerült témákról. Az egyház vezetői – magyarázta Pecsuk Ottó – a református teológiai felfogás értelmében nem egyfajta hierarchia tagjai, hanem megválasztott képviselők: akkor töltik be funkciójukat, ha a párbeszédben alkotó módon részt vesznek. Azok számára, akik a „szívüket-lelküket beleteszik” az egyházba, nagyon nehéz volt a tavalyi év – utalt a kegyelmi botrányra. Szeretnének a „gyógyulás irányába” menni, azt elérni, hogy „mindenkinek legyen hangja” a református egyházban.

Kodácsy Tamás összegzése szerint a konferencia világosan megmutatta, hogy a (kegyelmi) ügy – szemben az ellenkezőjét állító kommunikációval – még nincs lezárva az egyházban, és az a vélekedés sem felel meg a valóságnak, hogy csak a sajtó megnyilvánulásai jelentik a problémát. Hangsúlyozta: a kegyelmi ügy egy tünet, ami sokkal mélyebb és messzebbre vezető problémákat jelez.

A professzor asszony a Semmelweis Egyetemről érkezik.