Japán;magyar pavilon;kabalafigura;Oszakai Világkiállítás;

- Ő itt Miska, a kancsó, az Oszakai Világkiállítás magyar kabalafigurája

A magyar pavilon szervezői szerint Miska egyszerre tiszteleg a magyar népi hagyományok előtt és idézi meg a modern japán kawaii stílust! 

„Ismerjétek meg Miskát, aki egyszerre tiszteleg a magyar népi hagyományok előtt és idézi meg a modern japán kawaii stílust!” – olvasható az Expo 2025 Magyarország Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben, amelyben bemutatták a Magyar Pavilon házigazdáját. 

E szerint Miska alakját a híres miskakancsó ihlette, amely „évszázadok óta a magyar kultúra szimbóluma.” Ezt az emberfejű, süveges borosedényt régen keresztelőkön, esküvőkön és más ünnepi eseményeken használták a bor felszolgálására, és a poszt szerint „így vált a közösségi élmények és a hagyományok megőrzésének jelképévé.”

Az Átlátszó írta meg tavaly januárban, hogy a 2025-ös oszakai világkiállítás magyar pavilonját az eredeti 9 helyett közel 20 milliárd forintból építi meg a kormányközeli Bayer Construct Zrt. A projekthez az elmúlt években új tervezőt és új miniszteri biztost is kineveztek. 

Hogy van-e jelentősége, és mit mutat egy ország magáról a nemzeti pavilonnal, és milyenek voltak a magyar pavilonok az elmúlt három évtizedben, arról korábban Smiló Dávid építészt, a Paradigma Ariadné társalapítóját kérdeztük:

Mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki a Dráva teljes szakaszán reménykedik jókora fogásokban.