A bírósághoz benyújtott kereset után több mint egy évvel tartották meg a tárgyalást abban perben, melyet a gödi akkumulátor-gyár környezethasználati engedélye ügyében indított a Göd-ÉRT Egyesület. A kormányhivatal azonban jogszabályellenesen nem nyújtotta be a bíróságnak a per alatt álló engedély módosító határozatait, melyek a Samsung kérésére születtek – írja az Átlátszó.
A Göd-ÉRT Egyesület a Samsung-gyár egységes környezethasználati engedélyét támadta meg a bíróságon, mivel a civil szervezet jogi álláspontja szerint a gyár engedélyben biztosított működése nincs összhangban sem a hazai jogszabályokkal, sem az európai környezetvédelmi előírásokkal.
Az Átlátszó felidézi, a gödi akkugyár öt éven át tartó, környezetvédelmi engedély nélküli működése után az üzem 2023 decemberében kapott környezethasználati engedélyt. Ebben meghökkentő módon az szerepel, hogy a gyár főtevékenysége a „gőzellátás, légkondicionálás”, s az akkumulátorok gyártása csupán a hőtermelést kísérő, ahhoz „műszakilag kapcsolódó tevékenység”. De nem elsősorban emiatt az abszurditás miatt fordult bírósághoz a gödi egyesület: a civilek szerint
a hatóság nem kötötte az engedély kiadását a hat éve panaszokat okozó zajszennyezés megszüntetéséhez. Csupán újabb zajcsökkentések végrehajtását írta elő, miközben a Samsung SDI még a korábbi, a zaj csökkentésére előírt intézkedéseket sem hajtotta végre.
az engedély a légszennyezési határértékekre vonatkozó előírásokat és a hulladékgazdálkodási jogszabályokat is megsérti.
egyben tévesen értékeli az akkugyár napi 27 ezer köbméter víz-felhasználásának hatását a felszín alatti vizekre.
A gödi civilek azonban hiába vártak több mint egy évig arra, hogy a bíróság végre érdemben vizsgálja az engedély hiányosságait. A január 21-i tárgyaláson kiderült, hogy
a Pest megyei kormányhivatal számos olyan iratot nem nyújtott be a bíróságnak, ami kötelező lett volna.
A hiányzó iratok közül az a legfontosabb, amely az akkugyár újabb bővítése miatt módosította a 2023 decemberi környezethasználati engedélyt. Ez a 2024 októberében kiadott engedély-módosítás kimondja, hogy a Samsung 20 százalékkal megnöveli az akkucella-gyártási kapacitását, és további négy gyártósort helyez üzembe. Emiatt többek közt
évi 14 ezer tonnáról 22 ezer tonnára emelik a szerves oldószer (a magzatkárosító N-metil-pirrolidon) mennyiségét, emellett jelentősen megnő a kazánok hőteljesítménye, s a keletkező veszélyes hulladék mennyisége is. Az új épületrészekben további zajkeltő és légszennyező pontforrások is létesülnek, megnövelve az akkugyár okozta eddigi környezeti terheket.
Az alperesek – a Pest Vármegyei Kormányhivatal és a Samsung SDI Zrt. – jogi képviselői azt állították, hogy ezt az engedély-módosítást nem kellett benyújtaniuk a bíróságnak. A kormányhivatal jogi képviselője úgy fogalmazott: „nevében valóban a keresettel támadott környezethasználati engedély módosításáról van szó, de ez a módosítás teljesen más, egyéb tevékenységről szól, és tartalmában nem lelhető fel olyan rendelkezés, ami a keresettel támadott engedélyt érintené.”
A Göd-ÉRT Egyesület jogi képviselője erre reagálva hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint a módosított engedély az akkumulátor-gyártásról, nem „egyéb” tevékenységről szól, és a megnövelt kapacitású gyár környezet-használatát szabályozza. Emellett felhívta a bíróság figyelmét arra, hogy a per alatt álló környezethasználati engedély módosítását a jogszabály eleve nem is teszi lehetővé, az Ákr-törvény 115. § 6. bekezdése ugyanis kimondja: „A vádirat előterjesztésétől a közigazgatási pert befejező határozat jogerőssé válásáig a támadott hatósági döntés csak a keresetlevélben foglaltaknak megfelelően módosítható vagy vonható vissza.”
A bírói tanács elnöke felszólította a Pest megyei kormányhivatal jogi képviselőjét, hogy a támadott engedélyt módosító határozatokat 15 napon belül csatolja a peres iratokhoz.
Mivel a Göd-ÉRT Egyesület keresetében igazságügyi szakértő bevonását kezdeményezte, a bíróság döntött arról is, hogy a felperesnek magánszakértő engedélyeztetésére vonatkozó indítványt kell előterjesztenie. Az újabb tárgyalási napot a bíróság 2025. április 15-re tűzte ki.
Most éppen az akkugyár ellen küzdő gödi civil szervezetre szállt rá a Szuverenitásvédelmi Hivatal Gödön 88 tonnányi magzatkárosító oldószer került a levegőbe, ez az anyag csak az akkugyárban fordul elő nagy mennyiségben