napelem;gázvezeték;FGSZ;Energiaügyi Minisztérium;

- Mégsem emelik a napelempénzt

A korábbi vállalásokkal szemben hatszázalékos infláció alatt az orosz-ukrán háború végéig, de legkésőbb 2029-ig az Orbán-kormány nem emeli tovább az általános áremelkedés ütemével a megújuló áramtermelők (zömmel ipari méretű napelemek) KÁT-ként rövidített kötelező áramátvételi tarifáját – derül ki egy péntek éjjel közzétett és azonnal életbe is lépő kormányrendeletből.

A háborús veszélyhelyzet megszűnte vagy 6 százalék feletti éves drágulás esetén az inflációkövetés ismét életbe lépne. A 2010 előtti szociálliberális kabinetek, majd az Orbán-kormány, egész 2016-ig, a megtermelt áram akár negyed évszázadig tartó kötelező átvételének, illetve garantáltan magas és dráguláskövető árának ígéretével ösztönözte a megújulóenergia-alapú ipari beruházásokat – emlékeztetnek szakértők. A befektetőellenesnek tetsző intézkedést az Energiaügyi Minisztérium (EM) úgyszintén péntek éjjeli közleménye piaci hatásokkal indokolta. Eszerint, míg az ipari méretű (50 kilowatt feletti), összesen 4100 megawattot (MW) kitevő napelemek közül a lehetőség 2016-os megszűnte ellenére 3110 MW KÁT-jogosult, az elszámolás sajátosságai miatt az egyre gyakrabban nullára vagy az alá eső piaci áramárak túlságosan megdobták a nagyipari áramfogyasztókra terhelt KÁT-kifizetéseket. A lépéssel tehát leginkább a gyárak áramárát kímélnék. Az EM a KÁT-jogosultaknak mindemellett több olyan lehetőséget is ajánl, amivel akár az eddigieknél is többet kereshetnek.

Elhárították a gázcsőhibát

A központi gázhálózatot üzemeltető FGSZ az érintett vezeték cseréjével pénteken elhárította a Keszeg-Ősagárd közötti szakasz szerdán észlelt gázkifúvása okozta haváriát – fejthető vissza a Mol-cég honlapján közzétett, valamint az Energiaügyi Minisztérium által kiküldött mozaikos közlések összeillesztésével. Szombat kora délutánra az érintett 53 Nógrád és 4 Pest vármegyei település mind a 19 ezer fogyasztójánál visszakapcsolták a gázt. A szaktárca dicsérte az érintett cégek – az FGSZ-en túl a helyi rendszereket üzemeltető Opus Tigáz, E.On és MVM-, valamint a védelmi szervek és az önkormányzatok gyors kárelhárítás során tanúsított hatékony és szervezett együttműködését.

Egyes piperecikkek is kisebbek lesznek.