Hivatalba lépése után 12 nappal Donald Trump régi-új amerikai elnök beváltotta az ígéretét, és aláírta azt az elnöki rendeletet, amelynek értelmében az Egyesült Államok 25 százalékos büntetővámmal sújtja a Mexikó és Kanada által exportált termékeket, 10 százalékos bűntetővámmal pedig a kínai importot. Kanada olajtermékeire a régi-új amerikai elnök 10 százalékos büntetővámot vet ki.
A kedden hatályba lépő elnöki rendelettel Donald Trump az elnökválasztási kampánya alatt többször is elhangzó ígéretét váltotta be, nem mellesleg egy világméretű kereskedelmi háború első lépése lehet. Bár az elnöki rendeletben szerepel egy kitétel arról, hogy a kanadai,mexikói vagy kínai válaszlépéseket az Egyesült Államok a büntetővámok emelésével torolhatja meg, néhány órával azután, hogy trumpi döntésről szárnyra keltek az első hírek, Kanada nevében Justin Trudeau miniszterelnök bejelentette, hogy országa szintén 25 százalékos büntetővámmal fogja sújtani az amerikai termékeket. 155 milliárd dollár értékű amerikai termékről van szó. Kedden ebből mindössze 30 milliárd dollár értékű amerikai terméket szankcionálnak, a többire kivetett büntetővám 21 nap múlva lép hatályba, hogy a kanadai cégeknek legyen idejük felkészülni a változásokra. A kanadai miniszterelnök felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok a büntetővámjaival nyíltan megsérti a szabadkereskedelmi egyezményt, nem mellesleg pedig áremelkedéssel fog járni a határ mindkét oldalán.
Claudia Sheinbaum mexikói elnök Justin Trudeau-hoz hasonló válaszintézkedésekről tett bejelentést. Ő úgy fogalmazott, B tervről van szó, amelynek a kialakításával a gazdasági miniszterét, Marcelo Ebrardot bízta meg.
Donald Trump azzal indokolta az amerikai büntetővámok kivetését, hogy Kanadát, Mexikót és Kínát felelőssé kell tenni, amiért nem vetnek gátat az illegális bevándorlók, a drog és a fentanil szabad áramlásának az Egyesült Államok felé, Claudia Sheinbaumot pedig azzal vádolta, hogy szövetséget kötött a kartellekkel. Mexikó elnöke egyszerűen rágalomnak nevezte ezt a gyanút, Justin Trudeau pedig felhívta az amerikai elnök figyelmét, hogy a Kanadával közös határon mindössze az illegális bevándorlók egy százaléka lép az Egyesült Államok területére.
Mexikó, Kína és Kanada az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnere. 2024 első 11 hónapja alatt – idézi a CNN az amerikai kereskedelmi minisztérium számait – Mexikói 497 milliárd, Kína 401 milliárd, Kanada pedig 377 milliárd dollár értékben exportált árut az Egyesült Államokba, ahol a teljes import 42 százaléka ebből a három országból érkezett. Ami az Egyesült Államok exportjának a célországait illeti, a listát az a Kanada vezeti, ahova 2024 első 11 hónapja alatt 322 milliárd dollár értékű amerikai áru érkezett. Ezt Mexikó követte 309, Kína pedig 131 milliárd dollár értékben
Mexikó, Kanada és az Egyesült Államok között eddig gyakorlatilag sarc nélkül zajlott az áruforgalom a háromoldalú kereskedelmi megállapodás miatt., a kereskedelmi háború pedig az amerikaiknak is fájni fog, főleg az autóiparban. Az Egyesült Államokban 10,4 millió, Mexikóban négymillió, Kanadában pedig 1,3 millió autó gördült le tavaly a gyártósorokról. 2024 első 11 hónapja alatt az Egyesült Államok 86 milliárd dollár értékben importált autókat, 64 milliárd dollár értékben pedig autóalkatrészeket Mexikóból, ahol az olcsóbb munkaerő miatt rengeteg amerikai cég épített gyárat.A déli, illetve az északi szomszéd országban gyártott autók – ami a típusokat illeti, Chevrolet Blazer, Ford Edge és Chevrolet Silverado – 70 százalékát amerikaiak veszik meg, de amint a CNN felhívja a figyelmet, nem is létezik olyan, hogy „színamerikai” autó: a kontinens legtöbbet eladott autótípusa, a Ford F-150 pickup alkatrészeinek kevesebb mint a felét állítják elő egyesült államokbeli gyárakban. És hogy ne csak az autóiparról essen szó, a Egyesült Államok tavaly 46 milliárd dollár értékben importált mezőgazdasági termékeket Mexikóból.
Arról, hogy ennek az egésznek milyen mélyreható hatásai lehetnek, sokat elárul, hogy a Mexikóban gyártott Modelo sör – amelynek egyik fajtája, a Modelo Especial 2023-ban a legkelendőbb sör volt az Egyesült Államokban – mögötti cég belga többségi tulajdonban van.
Közben megfelelő ellenintézkedésekről tett bejelentést Kína is,mondván, Donald Trump egyoldalú lépése súlyosan sérti a nemzetközi kereskedelmi szabályokat; ráadásul nemcsak a saját problémáját nem oldja meg, hanem megzavarja a két ország közötti normális gazdasági és kereskedelmi együttműködést is. A pekingi kereskedelmi minisztérium erről szóló közleménye szerint Kína panasszal fog élni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előtt.
A tárca felszólította az amerikai felet, hogy „objektíven és racionálisan” kezelje a fentanilhoz kapcsolódó kérdéseket, ahelyett, hogy büntetővámokkal fenyegetne más országokat. – A fentanil az Egyesült Államok problémája. A kínai fél kiterjedt kábítószer-ellenes együttműködést folytatott az amerikai oldallal, és figyelemre méltó eredményeket ért el - fogalmazott korábban Mao Ning, a kínai külügyi tárca szóvivője.