Rendőrök kísérték be Zbigniew Ziobro ellenzéki képviselőt, volt igazságügyi minisztert egy parlamenti vizsgálóbizottság elé, amely tanúként kívánja meghallgatni a politikust. Ziobro a TV Republika reggeli műsorában nyilatkozott, majd az épület előtt önként megadta magát a rendőröknek, akik péntek hajnal óta több helyen is keresték őt.
„Lengyelországban az erőszak joga uralkodik, amelyet Donald Tusk honosít meg” – jelentette ki az ellenzéki politikus. Közben a helyszínen megjelenő újságírók és civilek egy része azt skandálta, hogy „hagyjátok Ziobrót, tartóztassátok le Bodnart!” (Adam Bodnar, jelenlegi lengyel igazságügyi miniszter – a szerk.)
A varsói kerületi bíróság hétfőn azután rendelte el a fő lengyel ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) politikusának előállítását, hogy többszöri beidézésre sem jelent meg az izraeli Pegasus kémszoftver lengyelországi használatát vizsgáló parlamenti bizottság előtt, amely tanúként akarja meghallgatni. Álláspontját Ziobro orvosi igazolásokkal támasztotta alá, mivel súlyos onkológiai betegsége miatt kórházi kezelés alatt állt. December elején bejelentette, hogy visszatér politikai tevékenységéhez. A meghallgatásra vonatkozó idézéseket azonban továbbra is elutasította, arra hivatkozva, hogy az alkotmánybíróság tavaly szeptemberben alaptörvényt sértőnek minősítette a vizsgálóbizottság létrehozását. A jelenlegi lengyel kormánytöbbség azonban nem ismeri el a PiS-es befolyás alatt álló alkotmánybíróság döntéseit.
A parlamenti Pegasus-bizottság azt vizsgálja, hogy történt-e visszaélés a kémszoftver használatánál az előző, Morawiecki-kormány idején.
Tanúként meghallgatták már Jaroslaw Kaczynskit, a PiS elnökét, valamint Maciej Wos volt igazságügyi miniszterhelyettest is. A vizsgálóbizottság korábban már megfogalmazta azt a gyanút, hogy a Ziobro által irányított igazságügyi tárca kötelékében működő Igazságosság Alapból törvénysértő módon pénzügyi eszközöket folyósítottak a lengyel korrupcióellenes hivatalhoz a Pegasus beszerzésére.
Az Igazságosság Alap több szálon futó ügyében az ügyészség már több embert meggyanúsított. Köztük van a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettes, a PiS képviselője is, aki jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését.
Az alap ügyében tavaly letartóztatták és hét hónapon át vizsgálati fogságban tartották Michal Olszewskit, a Jézus Szent Szívének Papjai szerzeteskongregáció tagját, valamint az igazságügyi minisztérium két volt hivatalnokát. A vizsgálat alapján eddig sem emeltek vádat ellenük, a velük szembeni bánásmódot a lengyel ombudsman is szabálytalannak minősítette.
Az Alapjogokért Központ négy és fél oldalas „tanulmányára” hivatkozva adott menedékjogot Magyarország a korrupcióval vádolt lengyel miniszterhelyettesnekRepedések már vannak a Magyarország elleni varsói diplomáciai bojkott falán, EU-tagországok között eddig példátlan lépések is jöhetnek