Az ipartámogatás és a szabályok egyszerűsítése a legfontosabb elemei az úgynevezett Versenyképességi Iránytűnek, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke mutatott be szerdán. Ez az útiterv a következő években a decemberben hivatalba lépett EB kiemelt projektje az európai versenyképesség javítására. Az európai konszenzus szerint az Unió e téren lemaradásban van, és több állami valamint privát befektetésre van szükség ahhoz, hogy Európa visszanyerhesse versenyképességét a globális versenyben.
A most bejelentett Iránytű három különböző irányban hozna változásokat. Az első az európai innovációt fejlesztené a legmodernebb ágazatokban. A mesterséges intelligencia (AI) európai fejlesztésére a javaslat szerint az állami és magánszektor közösen üzemeltethetne „AI-gigagyárakat”, vagyis specializálódott adatközpontokat használhatnának nagyméretű AI-modellek betanítására és fejlesztésére.
A hagyományos ipar fejlesztése is figyelmet kapna. A fosszilis energiákról való leváláshoz egyszerűsítenék az állami források felhasználását, például az acél- és vegyipar kiemelt támogatásához. A harmadik elem pedig a külső függőségek csökkentése, vagyis a tervek szerint a tagállamok EU-s szinten intézhetnék a ritkaföldfémek és a védelmiipari beszerzéseket.
Emellett egy átfogó célként minden ponton csökkentenék a bürokráciát, egyszerűsítenék a cégek EU-s források felhasználásához kapcsolódó beszámolási kötelezettségeit. Amíg az előző ciklusában Ursula von der Leyen a Green Deal jelszavával tett erőfeszítéseket a klímaváltozás megállítására, a kritikusok szerint most a nagyipari cégek lobbijának engedve hátraarcot fújt. Bár állítása szerint a klímacélok, így 2050-re a klímasemlegesség elérése továbbra sem változott.
Az állami költések szabályainak enyhítése lehet, hogy csak az átláthatatlanabb ipartámogatást hozná el, amire Magyarországon már van példa. A dolgozók és a környezet védelmét garantáló szabályok kivezetése az iparosítás érdekében szintén egy valós veszély az Európai Parlament zöld és szocialista frakciói szerint. A versenyképességi iránytű részletein még dolgoznak és a végső jogszabályokat a tagállamokat tömörítő Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia.