„A Kulturális és Innovációs Minisztérium a mindennapi patriotizmus minisztériuma” – mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter egy Indexnek adott nagyinterjúban, melyben a Kolibri Színház körüli botrányról, a kulturális salátatörvényről és a kultúrafinanszírozás több vitatott kérdéséről is beszélt.
Az elmúlt hetekben a kulturális élet leghangosabb botránya Zalán János nevéhez fűződött, akit a társulat tiltakozása ellenére nevezett ki Hankó a Kolibri Színház igazgatói tisztségére. A miniszter az interjúban hosszabban reagált a kritikákra, miszerint a Kolibri Színház a Főváros és a Kulturális és Innovációs Minisztérium által működtetett intézmény, így meghatározott módszertana van a vezetőválasztásnak: egy bizottság dönt arról, kit javasol vezetőnek. Hankó elmondása szerint a bizottság öt igen és négy nem szavazata alapján nevezte ki Zalán Jánost.
A kinevezés azért is vert nagyobb visszhangot, mert időközben kiderült, hogy a Pesti Magyar Színház ellen hatósági vizsgálat folyik és arra az időszakra vonatkozik, amikor Zalán az intézmény szakmai vezetője volt. Hankó a kérdés kapcsán elismerte, hogy ismeretlen tettes ellen történt feljelentés az ügyben, de a vizsgálat lezártáig nem kíván tárgyalni Zalán pozíciójáról és annak esetleges felülvizsgálatáról.
A decemberben elfogadott kulturális salátatörvény egyik leghevesebben bírált pontja, hogy meghívásos pályázat alapján is lehetőség van új igazgató kinevezésére. Hankó elutasította, hogy itt a miniszter kénye-kedve szerinti kinevezésről lenne szó. Mint mondja, ez egy lehetőség arra, hogy a minisztérium és az önkormányzat különböző szaktekintélyek véleménye alapján kérjen fel embereket vezetői pozícióra.
A több mint egy éve rektor nélkül működő Zeneakadémia esetleges modellváltásáról a miniszter azt mondta, korai még a kérdéssel foglalkozni, de a felsőoktatási intézmény dönt majd arról, milyen működési modellben szeretne tovább létezni. „Erről szól az egyetemi autonómia” – tette hozzá. Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy hasonlóra volt-e lehetősége korábban a Színház- és Filmművészeti Egyetemnek. Az interjúban szó volt a filmfinanszírozás és a Vidnyánszky Attilához köthető Lázár Ervin Program és a Déryné Program támogatásáról is. Előbbivel kapcsolatban a miniszter hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Filmintézet munkájával elégedett és „önmagáért beszél” többek között a vegyes fogadtatású, Demjén Ferenc zenéjére épülő, Hogyan tudnék élni nélküled? című film is, melyet a Filmintézet támogatott. Az interjúban felvetődik, hogy míg a kőszínházak támogatása nem éri el a 16 milliárd forintot, a Lázár Ervin Program és a Déryné Program kiemelt, 3,5 és 7,5 milliárdos támogatásban részesül. Az Index kérdésére Hankó ebben semmiféle kivetnivalót nem talált. NÉPSZAVA
Kolibri Színház: van esély a megoldásraSzínházi társaság: félreinformálták a minisztert