A szíriai lázadók megdöntötték az Aszad-rezsim több mint öt évtizeden át tartó brutális uralmát. Bassár el-Aszad elnök Moszkvába menekült, ahol menedékjogot kapott.
Vasárnap Damaszkusz utcáit ünneplő emberek özönlötték el a szíriai főváros győzelmi lövöldözéstől visszhangzó utcáit, miután a lázadók két hete indított, meglepően gyors előrenyomulással a hétvégén bevették a fővárost is. A 2011-ben kezdődött forradalom zászlót lengető tömeg egy része kifosztotta az elnöki palotát és rezidenciát. A rezsimmel szövetséges Oroszország közölte, hogy Bassár el-Aszad a lázadó csoportokkal folytatott tárgyalásokat követően elhagyta az országot, utasítást adva a hatalom átadására. Mohamed Gázi Dzsalali miniszterelnök egy videóüzenetben tudatta, hogy kormánya kész „kezet nyújtani” az ellenzéknek.
Szalai Máté Közel-Kelet-szakértő a Népszavának azt mondta, nehéz jósolni, de láthatóan „van konstruktív párbeszéd a legfontosabb szereplők között. A lázadók fő erejét adó Hajat Tahrir as-Sam csoport kapcsolatban volt a szíriai rezsimből egyes emberekkel, és a szíriai kormányfő is jelezte, hogy most már érdekeltek a békés átmenetben.” Így esély van rá, hogy ne legyen teljes a káosz.
Moszkvába menekült Bassár el-Aszad szír elnök, menedékjogot kapott OroszországtólA lázadók hajnalban közölték, hogy szabadon engedtek minden foglyot a hírhedt Szajdnaja katonai börtönből, ahol ezreket kínoztak és öltek meg. Később hajnalig tartó kijárási tilalmat hirdettek a fővárosban. Egyik parancsnokuk, Anasz Szalhadi a televízióban igyekezett megnyugtatni a vallási és etnikai kisebbségeket, kijelentve, hogy „Szíria kivétel nélkül mindenkié". A legnagyobb lázadó frakciót, a szunnita Hajat Tahrir as-Samot (HTS) vezető Abu Mohamed al-Dzsolani több éve megszakította kapcsolatait az al-Kaida terrorszervezettel, azt állítva, hogy a pluralizmust vallja, és az ország jövőjének alakítására készül.
![Abu Mohamed al-Dzsolani azt állítja, már évekkel ezelőtt szakított az al-Kaidával](/i/16/9/0/1491223.jpg)
Aszad uralmának vége súlyos csapás mér Iránnak és régiós szövetségeseinek, akiket mára meggyengített az Izraellel több mint egy éve vívott háború. Oroszország pedig a múlt héten evakuálni volt kénytelen hadihajóit a szíriai Tartúsz kikötőjéből, ami súlyos kudarc számára. Benjamin Netanjahu miniszterelnök vasárnap közölte, izraeli csapatok ideiglenesen elfoglalták a Golán-fennsíkon 1974-ben létrehozott ütközőzónát. Az izraeli légierő ugyanakkor az este csapásokat mért Damaszkuszra.
Az izraeli egységek elfoglalták a Hermon-hegy és a Golán-fennsík elhagyott szíriai állásaitSzalai Máté Közel-Kelet-szakértő, a hollandiai a Clingendael Intézet kutatója lapunk kérdésére reménykeltőnek nevezte, hogy „van konstruktív párbeszéd” a szemben álló csoportok között, beleértve az ország észak-keleti részét ellenőrző kurd erőket is, miközben helyi szinten még az elmúlt napokban is voltak harcok a HTS, a kurdok és a török támogatású erők között. „Regionális szinten viszont egyelőre nincs nagy ellentét.” Oroszország, Törökország és Irán szombaton Dohában megállapodtak, hogy nem avatkoznak bele a most zajló folyamatokba. „Úgy tűnik, arra készülnek, hogy később próbálnak érvényt szerezni érdekeiknek, ezért abban érdekeltek, hogy ne legyen káosz Szíriában.
Az elemző a rezsim bukásának fő tényezői közt említette, hogy „a szíriai hadsereg sokkal gyengébbnek bizonyult, mint bárki gondolta volna, s ez még a lázadókat is meglepte. Ide sorolta, hogy a HTS az ország északnyugti részén jelentős mértékben intézményesíteni tudta a saját uralmát és katonai erőit, az ukrajnai és a közel-keleti háborúban lekötött Oroszország és Irán pedig elengedte Aszad kezét, valószínűleg azért is, mert elégedetlenek voltak azzal, hogy a szíriai elnök képtelen volt bármifajta kompromisszumra a lázadókkal.
Megdöntötték Bassár el-Aszad Szíriában uralkodó rezsimjét, a miniszterelnök szabad választásra szólított felDonald Trump elnöki kegyelmet fog adni a Capitolium ostromában elítélteknek