Meglepően szenvedélyes beszédben bírálta az elődjét, Donald Trumpot és szólított fel a demokrácia védelmére Joe Biden amerikai elnök a 2024. november 5-i elnökválasztás előtti utolsó évértékelő beszédében csütörtök este a washingtoni kongresszus előtt.
A 68 perces State of the Union alatt Joe Biden egyszer sem ejtette ki a republikánus elnökválasztási kihívója, Donald Trump nevét, csak az „elődöm” fordulattal hivatkozott rá. Emlékeztetett a 2021. január 6-i capitoliumi zavargásokra, amelyek miatt Donald Trump szövetségi szintű vádakkal néz szembe, és azt állította, hogy a demokráciát Abraham Lincoln, illetve az amerikai polgárháború óta nem érte akkora támadás, mint most. – Ez a pillanat azért különleges, mert a szabadság és a demokrácia egyidejűleg áll támadás alatt itthon és a tengeren túl – célzott Donald TÍrumpra, az orosz elnökre, Vlagyimir Putyinra és talán arra az Orbán Viktorra, aki éppen az Egyesült Államokban tartózkodik, de anélkül, hogy a Biden-adminisztráció bármelyik tagjával lenne találkozója.
Joe Biden szerint Donald Trump egyszerűen meghajolt Vlagyimir Putyin előtt, amikor kijelentette, hogy az orosz elnök felőle azt csinálhat az amerikai elvárásokat nem teljesítő NATO-tagországokkal, amit akar. – Üzenem Vlagyimir Putyinnaka, akit régóta ismerek, hogy soha nem fogunk meghajolni – figyelmeztetett, egyúttal Ukrajna támogatására szólítva fel a kongresszust. Kitért a gázai háborúra is, az évértékelő beszéd egyedüli érdemi bejelentéseként arra, hogy az Egyesült Államok ideiglenes kikötőt hoz létre a Földközi-tengeren a Gázai övezet partjainál humanitárius feladatok ellátására. Közölte, hogy az amerikai hadsereg alakítja ki a létesítményt, de hangsúlyozta, hogy amerikai katonák nem lépnek majd a szárazföldre. Azt elismerte, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez, de elítélte a gázai humanitárius válságot és azt, hogy a szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász október 7-i terrortámadására válaszul indított izraeli katonai akciók halálos áldozatainak a száma már 30 ezer felett jár.
![John Barrasso wyomingi és John Thune dél-dakotai republikánus szenátor a párt szenátusi frakcióvezetője, Mitch McConnell társaságában](/i/16/9/0/1442105.jpg)
Ami az amerikai belpolitikát illeti, Joe Biden már az évértékelő beszéd elején megvádolta Donald Trumpot, hogy megfeledkezett az alapvető elnöki kötelességéről, vagyis arról, hogy figyeljen az amerikaiakra. – Ez megbocsáthatatlan – mondta erről. Az ő elnöksége eddigi három éve alatt – idézte az MTI – 14 millió munkahelyet hozott létre, a munkanélküliség 50 éves mélyponton van, ezen túl pedig 1000 milliárd dollárral csökkent az Egyesült Államok államháztartási hiánya – sorolta az érdemeit. Szerinte az Egyesült Államok a világ termelési fővárosává vált, gazdaságpolitikájának eredményeként belföldön 650 milliárd dollárnyi beruházás jött létre. Az infláció okozta elég ingerült közhangulatról azt mondta, hogy időt vesz igénybe, amíg a gazdasági intézkedések eredményeit az emberek érzékelik.
Joe Biden kérte a kongresszust, hogy mielőbb fogadja el határvédelemről szóló törvényt. Ekkor nyílt vitába kezdett a bekiabáló republikánusokkal, bírálva, hogy a szenátus február elején elutasította azt a kétpárti törvényjavaslatot, amely szigorításokat léptetett volna életbe az illegálisan érkezőkkel szemben. A republikánusok többsége szerint a jogszabály nem jelentett volna valódi megoldást az Egyesült Államok déli határaihoz rekordszámban érkező bevándorlók megállítására.
![](/i/16/9/0/1442103.jpg)
Joe Biden 81 éves, ő a valaha volt legidősebb elnök az Egyesült Államok történetében. Az ezzel, illetve a nyelv- és másfajta botlásaival kapcsolatos aggályokkal poénkodott is egy kicsit, kijelentve, nem úgy néz ki, de már elég hosszú idő jelen van az amerikai politikában. – A probléma nem az életkorunk – célzott arra, hogy Donald Trump is 77 éves, csak négy évvel fiatalabb nála –, hanem az, hogy az eszményeink milyen régiek. Az életem arra tanított, hogy magamhoz öleljem a szabadság és a demokrácia eszményét és azt a jövőt, amely az alapvető amerikai értékekről, a méltóságról, az egyenlőségről és arról szól, hogy mindenki kapjon egy tisztességes esélyt. Más korombeliek ezt nem így látják, az ő eszményeik a bosszúról és a megtorlásról szólnak, de ez nem én vagyok. Az országot nem lehet olyan eszményekkel vezetni, amelyek a múltba vezetnek, olyan víziókkal kell vezetni, amelyek a jövőről, vagyis arról szólnak, mi az amit tenni lehet és tenni kell – hangsúlyozta. Ígéretet tett arra is, hogy ha újra megválasztják, visszaállítja a legfelsőbb bíróság Roe v. Wade, néven ismert 1973-as döntését, amely alkotmányos jogként határozta meg az abortuszt, és amelyet a jelenlegi legfelsőbb bíróság hatályon kívül 2022-ben.
The Guardian: Orbán Viktor fantázia-külpolitikát folytat, anélkül ment az Egyesült Államokba, hogy bármiféle meghívást kapott volna a Fehér Háztól