Perdormansszal népszeírűsítette az Egységes Diákfront péntek délután Budapesten az oktatásért rendezett hétigenes népszavazást.
A Hősök terén tartott akcióban a résztvevők az ismert gyerekdal, a Bújj-bújj zöld ág átiratát adták elő, hogy felhívják a figyelmet a referendumra. Ez a performansz arról szólt, hogyan rombolják az oktatást azok, akiknek a feladatuk lenne fejlesztenie, és hogy mindannyiunk felelőssége az oktatási rendszer javítása, az alternatív népszavazáson való részvétel.
![](/i/16/9/0/1419668.jpg)
![](/i/16/9/0/1419672.jpg)
![](/i/16/9/0/1419670.jpg)
![](/i/16/9/0/1419671.jpg)
Az alternatív népszavazást az Egységes Diákfront és az aHang szervezi október 23. és 30. között. Online, az ELEVE alkalmazásban már péntektől, október 20-tól lehet szavazni. Az online szavazáshoz ügyfélkapus regisztrációra lesz szükség, a személyes szavazáshoz pedig hivatalos fényképes igazolványra és lakcímkártyára. Összesen több mint száz – Budapesten több mint 20 – helyszínen lehet majd szavazni személyesen. Az alternatív népszavazás újítása, hogy már 16 éves kortól részt lehet venni rajta.
Az alternatív népszavazás hét kérdésből áll:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány alakítson ki olyan kereteket, amely minden gyermek számára biztosítja a modern, esélyteremtő oktatást?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy széles körű egyeztetés után alkossanak az oktatásban dolgozók és a gyermekek érdekeit szolgáló szabályozást a státusztörvény helyett?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány állítson fel az oktatás teljes egészéért illetékes, felelős és önálló oktatási minisztériumot?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar kormány adjon azonnali minimum 50%-os béremelést a pedagógusoknak?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy állítsák vissza a pedagógusok valódi sztrájkjogát?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy az óvoda és az iskola közösségének legyen valós beleszólása az igazgató kiválasztásába?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy Pintér Sándor belügyminiszter nem alkalmas a köznevelésért felelős miniszteri tisztségre?”
Ezzel párhuzamos futott egy népszavazási kezdeményezés is. Bár a Kúria június végén hitelesített két kérdést a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) vezetői által kezdeményezett öt kérdésből, az Alkotmánybíróság közbeszólt, július 20-án kiderült, nem lesz népszavazás az oktatásról Magyarországon.
Döntött az Alkotmánybíróság, nem lesz népszavazás az oktatásról