Ha azt mondjuk, hogy jó kormányzás, jó városvezetés, akkor alapelveket is le kell szögeznünk: a jó kormányzás transzparens, és a bonyolult kérdésekre nem mindig lehet egyszerű válaszokat adni – mondta Karácsony Gergely főpolgármester szombaton a Merlin Színházban abból az alkalomból, hogy dátum szerint pénteken volt négy éve, hogy Budapest élére választották, és a Fővárosi Közgyűlésben is az ellenzék szerzett többséget.
A főpolgármesterrel némileg rendhagyó, Budapest: Együtt építjük, ellenszélben is címmel tartott „ünnepségen” párbeszédes párttársa, Barabás Richárd újbudai alpolgármester beszélgetett, s első téma nem meglepően a főváros politikájába illeszkedő „zöld kérdés” volt, amelynek kapcsán Karácsony elmondta: „A kormányzás egy másik módja, amit Budapesten az elmúlt négy évben megvalósítottunk.”
Egyik kiemelt lépésként Karácsony bejelentette, hogy a főváros 150. születésnapjára, november 17-re átadják a budapestieknek a Merlin Színházat, amely része lesz a Városháza park megújításának, annak a 30 éve parkolónak használt területnek, amelynek átalakítása négy éve is ígéretük volt, és most meg akarják valósítani.
„Az önkormányzat nem a politikusokról, hanem a közösségről szól, velük együtt, értük csináljuk”
– fogalmazta meg hitvallásnak is beillő gondolatát Budapest vezetője.
– Amikor az elmúlt négy évben döntéseket kellett hoznunk, akkor hogyan tettünk? – tette fel a kérdést Karácsony Gergely magának, és válaszolt is rá: például Terézváros önkormányzatával együttműködve, közösen felszedtük az Andrássy úton a műfüvet, a korábbi időszak szimbólumát, eltávolítottuk a szennyezett talajt, most Magyarországon őshonos növény, a macskamenta virágzik a helyén. Hozzátette, ezzel véget vetettek a zöldre festés politikájának, amivel nem hogy nem használ, de még árt is.
![](/i/16/9/0/1418662.jpg)
![](/i/16/9/0/1418663.jpg)
![](/i/16/9/0/1418658.jpg)
![](/i/16/9/0/1418659.jpg)
![](/i/16/9/0/1418657.jpg)
Az ellenzéki politikus szerint ami itt történt négy év alatt, már az is nagy politikai teljesítmény, hogy itt ülnek. – Három válságot kellett kezelnünk. Elsőként a Covid-járványt, amelyben a kormány végig utánunk kullogott. Például a főváros Európában másodikként elrendelte a maszkviselést a közösségi közlekedésben, csak Prága lépett előbb. Aztán elrendeltük az idősotthonokban karantént, a tesztelést, amit a kormány ellenzett, kampányt csinált a Pesti úti idősek otthonából, amelyről kiderült: 178 olyan zárt intézmény van Magyarországon ahol nagyobb volt a halálozási arány, mint itt, és Budapesten is feleannyi volt, mint országosan.
A másik válság – hangsúlyozta, az energiaválság volt, ahol szintén nem lehet primitív, faékegyszerűségű válaszokat adni, mint azt a kormány tette.
– A kormány akkor töltötte fel gázzal az összes gáztárolót, amikor az a legdrágább volt. Mi kialakítottunk egy eljárást, hogy ha az árak csökkenek, akkor mi is kevesebbért kapjuk az energiát, így legalább 70 milliárd forinttal kellett kevesebbet fizetnünk – emelte ki Karácsony Gergely, aki szerint a harmadik válság a legnehezebb, és ezt viselik is a legnehezebben:
„Az ellen, hogy Magyarország kormánya Magyarország fővárosát elkezdi szívatni, pénzeket elvonni, csak tiltakozni tudok.”
Majd sorolta az elvonásokat, kezdve az iparűzési adótól a kukaholdingos elszámolásokig. – 227 milliárd forintot vontak el összesen az elmúlt négy évben, ebben benne van az a 200 milliárd forint, amiről Tarlós István azt mondta, hogy itt hagytak, az ő pénze „ott van a kormány politikájában, Tiborcz István támogatásában, abban, hogy a kormány megpróbált minket térdre kényszeríteni, és a három válság összesen 358 milliárd forint veszteséget okozott Budapestnek.” Karácsony Gergely azt hangsúlyozta, hogy a kormány terve nem sikerült, és ez köszönhető „a Budapest családnak, a cégvezetőknek, a Főpolgármesteri Hivatalnak, mert együtt dolgoztunk, hogy működjön ez a nagy nagy ökoszisztéma, a főváros.