Ezekkel a szavakkal köszönt be a CNN riportere, amikor a csatorna megszakította a műsort, majd élő adásban mutatta a füstben és lángokban álló World Trade Center egyik tornyát. Hamarosan az egész világ rájött, hogy egy döbbenetes tömeggyilkosság bontakozik ki mindenki szeme láttára. A történelem legpusztítóbb és legnagyobb hatású terrortámadásában közel háromezren hunytak el.
A válasz sem váratott magára sokat: 2001. október 7-én Amerika támadást indított Afganisztánban az Oszama bin Ladennek menedéket nyújtó afganisztáni tálibok ellen. Végül 2011. május 2-án egy amerikai kommandó végzett a terroristavezérrel.
A történtek alapjaiban változtatták meg a biztonságérzetünket és ma már mindennaposak azok az intézkedések, amelyeket a terrortámadást követően vezettek be. Ezeknek köszönhetően lényegében – ugyan nem teljesen – de kizárható egy hasonló támadás.
![A Pentagon elleni támadás](/i/16/9/0/1288011.jpg)
– utóbbit már Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő mondta a Népszavának. Szerinte a történtek után elkezdtünk védekezni a hasonló támadások ellen és ezek óhatatlanul is összeütköznek néha a szabadságjogokkal vagy éppen a demokratikus alapjogokkal. Emiatt sokszor választani kell a kettő között.
Szerinte a terrorizmus elleni védekezés is alapjaiban változott meg. Kiemelte a titkosszolgálatok szerepét. A szervek radikális átalakulásokon mentek keresztül az évek alatt és ma már olyan mélységű adatokat cserélnek egymással, amelyek 15-20 évvel ezelőtt elképzelhetetlenek lettek volna.
„Szeptember 11-e után megértettük, hogy a terrorizmus egy komoly fenyegetés és nem fog eltűnni egyik évről a másikra” – vonta le az események konzekvenciáját Gyarmati István.
![](/i/16/9/0/1288012.jpg)
Az Egyesült Államok politikája is sokat változott. Megfigyelhető volt azonban, hogy az afganisztáni és iraki misszió eredményeit látva szép lassan fogta vissza külföldi aktivitását a világ vezető hatalma. Ez már a második Bush-érában is megfigyelhető volt és még markánsabban Barack Obama elnöksége alatt – mondta el a Népszavának Magyarics Tamás Amerika-szakértő.
„Alighanem belátták, hogy a szeptember 11-e utáni elképzelések – nevezetesen az államépítés vagy éppen a demokráciaexport – nem működnek”.
Úgy látja, alapvetően másképp küzd a terrorizmus ellen a Trump-adminisztráció, mint azt tette George Bush második elnöksége alatt, aki bizonyos országokat berendezkedését szerette volna átalakítani, néha katonai intervencióval.
Ehelyett napjainkban nagyobb hangsúlyt helyeznek Amerikában a kiber-hírszerzésre, valamint megpróbálják a terrorista szervezetek pénzügyi és anyagi hátterét meggyengíteni különféle eszközökkel.
![Illusztráció](/i/16/9/0/1288016.jpg)
Szeptember 11-e pedig nem csak azért okozott óriási lélektani sokkot, mert amerikai földön történt támadás, hanem mert ikonikus épületeket vettek célba a terroristák. Ilyenek voltak a World Trade Center ikertornyai, vagy éppen a Pentagon, amelyek az Egyesült Államok gazdasági és katonai hatalmának szimbólumai – mondta el Magyarics Tamás.
![](/i/16/9/0/1287988.jpg)
A tizenkilenc éve történt borzalmak rengeteg személyes tragédiát is hoztak, amelyeknek hatása a mai napig tart. Nem sikerült az áldozatokat sem teljeskörűen azonosítani. Így sokan nem temethették el saját családtagjaikat. A négy repülőgépen 246 főnyi utas és személyzet tartózkodott, a New York-i ikertornyoknál 2606-an haltak meg (közülük 343 a mentésben részt vevő tűzoltó, 71 rendőr volt), a Pentagon elleni támadás 125 halálos áldozatot követelt.
New Yorkban minden év szeptember 11-én lélekharangok megkondítása közben sorolják fel a terrortámadás halálos áldozatainak neveit.