Visszérnek a köznyelvben azokat a szervezetet behálózó, felületes vénákat nevezik, amelyek a végtagokból a szív felé szállítják vissza a vért. Ezek problémát az alsó végtagokban okozhatnak, mert az ember két lábra állása következtében a vér hidrosztatikai nyomása nagyobb terhet ró rájuk – mondta Regáli László, a Budai Egészségközpont sebésze, érsebész a Népszavának.
Normál esetben a visszafelé áramló vér 90 százalékát a mély és 10 százalékát a felületes vénák szállítják, de attól függően, hogy az utóbbiak mennyire vannak kitágulva, az arány változhat. Az úgynevezett perforáns vénák, amelyből egy végtagon nagyjából száz van, feladata, hogy a vért a felületes vénákból a mélyek felé szállítsák. A hasban és a mellkasban lévő nagy gyűjtővénák kivételével mindegyikben billentyűk vannak, amelyek úgy működnek, mint az elektromos diódák: megakadályozzák, hogy a vér visszaáramoljon. Ha a vénák kitágulnak, a billentyűk eltávolodnak egymástól, a vér oda-vissza áramlik a mély és a felületes vénák között, ami egy saját magát rontó folyamatot eredményez. Ha az érintett nem változtat az életmódján, a mindennapi tevékenységein, a folyamatos romlás gyorsabban következik be.
A visszeresség korai stádiumában rendszeres mozgással lehet lassítani a rosszabbodást. „Versenyezni nem kell, de egy naponta végzett, 30-40 perces, tempós gyaloglás, lépcsőzés, esetleg enyhe hegymászás sokat tehet. Segíthet a nem receptköteles kompressziós combfix harisnya viselése is, amelyekből akár nőies változatot is lehet kapni” – jegyezte meg a szakorvos. Hajlam esetén a recept nélkül kapható, általában szőlőmagkivonatot tartalmazó, keringést javító gyógyszerek szedése is javasolt.
![](/i/16/9/0/1260623.jpg)
A kialakulásának pontos oka egyelőre nem ismert, gyulladás, a túlzott hidrosztatikai nyomás vagy kötőszöveti betegség, illetve valószínűleg sok tényező együttállása váltja ki. A hosszan végzett statikus tevékenység, a folyamatos ülés vagy állás biztosan árt a vénáknak, mivel az ember mozgásra van „tervezve”, nem pedig arra, hogy 10-12 órát egy helyben töltsön. A dohányzás is rontja a kötőszövetek működését, ezáltal biztosan hozzájárul a visszeresség kialakulásához – mondta a szakorvos. Hajlamosíthat rá a túlsúly is. Már kis mértékű fogyás is csökkenti az esélyét, ráadásul az ízületeknek is jót tesz, ha kevesebb súlyt kell hordozniuk a lábaknak. Sok más állapot; ízületi gyulladás, ortopédiai betegség, de gyógyszerek is okozhatnak mellékhatásként a visszerességhez hasonló tüneteket, például alsóvégtagi duzzanatot.
Egyenes út a trombózishoz?
A látható trombózis felületes, attól igazán nem kell félni – hangsúlyozta a szakorvos. Akkor lehet veszélyes, ha a térdhajlatnál lévő és a combon felfelé szálló gyűjtőér megduzzadt, és úgynevezett aszcendáló tromboflebitisz alakul ki. Ilyenkor egy köteget érez az érintett a combján, ami napról napra halad a lágyékhajlat felé. Az elszabadult darabkák tüdőembóliát okozhatnak – mondta az érsebész. Hozzátette, orvoshoz mindenképpen ajánlott menni, de felületes trombózis esetén „csak” hűteni, pólyázni kell a lábat, ágynyugalom helyett pedig több mozgásra van szükség. A vénában keletkező vérrög és véralvadék néhány hét alatt magától felszívódik. Azért ez a folyamat sem teljesen ártalmatlan: tönkreteszi a még működő billentyűket, ami tovább rontja a visszerességet – tette hozzá a szakorvos.
Eltüntethető
A legtöbben azért fordulnak orvoshoz, mert a visszeresség „ronda”, de okozhat zsibbadás-, nehézláb-, hangyamászás-érzést is. Ezeket gyógyszerekkel lehet enyhíteni. Az eltávolító beavatkozásokkal a vénák keringését szüntetik meg. Az úgynevezett nyitott műtét során a belboka előtt és a lágyékszalag alatt, a felületes gyűjtőérbe vezetett dróttal kihúzzák a visszeret. Az oldalágakat pedig kicsi szikével ejtett, egy milliméteres szúrásokkal tüntetik el. Szerencsés esetben ez csak két, háromcentis metszést és pár szúrást jelent. Az egynapos eljárást követően egy hét múlva kiszedik a varratokat, négy-öt hétig kell rugalmas fáslit vagy kompressziós harisnyát viselni. A kitépett vénák helyén keletkező véraláfutások, bár ijesztőek, maguktól felszívódnak. Varratszedés után nincs ágyhoz kötöttség, sőt minél több mozgás ajánlott.
![](/i/16/9/0/1260622.jpg)
Az újfajta, rádiófrekvenciás, lézeres és ragasztásos technikák bár drágák, eredményesen szüntetik meg az akár kisebb visszerességet is. Ilyenkor egy optikai szálon bevezetett hőhatás segítségével trombózist generálva szüntetik meg a vérellátást. A ragasztásos technika a legdivatosabb és a legköltségesebb megoldás, ennek során ragasztóanyagot juttatnak a vénába, ami az érfalakat összetapasztva szünteti meg a visszeres keringést.
Megelőzhető?
Hajlam esetén célszerű csökkenteni a statikus állapotot: az állást és az ülést, Fontos a rendszeres sportolás, a lábizmok mozgatása. Erre megfelelő a kirándulás is; az egyenetlen terhelés, hol nehezebb, hol könnyebb terepen való gyaloglás kifejezetten jót tesz. A megerőltető sport viszont ronthat a visszerességen. Mint megírtuk, segíthet viszont a vénás torna, is, ami az izmok pumpáló mechanizmusát kihasználva segíti a vér áramlását. Ezt mindennap, lehetőleg reggel ajánlott elvégezni. A vénáknak a hideg víz tesz jót, mert segíti az összehúzódásukat. Érdemes ezért a zuhanyozás végén a lábakat hideg vízzel átpermetezni.